Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Noul Cod civil art 1798
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Noul Cod civil art 1798

Poate cineva sa ma lamureasca daca prevederile art 1798 din noul Cod se aplica si contractelor incheiate in luna mai 2012(de ex) ?
Se aplica tuturor contractelor de locatiune incheiate dupa 1 octombrie 2012 si deci inregistrate la AFP dupa aceasta data.
Va multumesc. Proprietarul ameninta cu taiatul curentului electric executare silita, evacuare, dupa 1 singura luna de intarziere la plata chiriei.
Pai este in drept sa va ameninte, din moment ce nu ati respectat contractul si ati intarziat plata chiriei. Pentru acest motiv poate rezilia contractul fara aplicarea preavizului (daca exista un pact comisoriu in contract) si sa purcede la evacuarea silita.
In contract se stipuleaza clar ca la neplata a 3 luni consecutive si in urma une hotarari definitive poate sa apeleze la evacuare !!!
Depinde. Se pot ocoli anumite prevederi din contract prin aplicarea articolelor legii.