Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vecinul refuza modificarea acoperisului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vecinul refuza modificarea acoperisului

Buna ziua,
Vecinul cu care am calcan comun, refuza sa modifice acoperisul sau, in asa fel incat apa pluviala sa nu mai curga pe casa mea (de altfel a produs mari pagube). Sageacul de la acoperisul sau este peste acoperisul meu jumatate de metru si toata apa de ploaie se infiltreaza la mine. Ce pot face in aceasta privinta?
Imobilele se gasesc in aceasta situatie de cand au fost construite, sau este o modificare recenta? Actionati in instanta dupa ce ii faceti o notificare .
s-a dezmembrat terenul cu constructia aferenta. calcanul este comun (cladirea s-a impartit in doua)