Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fara contract de munca, are ce sa-i faca angajatului?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fara contract de munca, are ce sa-i faca angajatului?

ce se intampla daca,un angajat face o declaratie de mana lui ca din gresala a facut o gaura de 1500,obligat de angajator,acesta neavand contract de munca si fiind prima lui zi de munca si acesta nu are cum sa demonstreze ca nu a facut el gaura,iar in termen de 30 zile trebuie sa inapoieze banii?
Pai de ce angajatul a facut declaratia de mana daca a fost constrans ?

Si angajatorul ar trebui tras la raspundere ca nu i-a facut angajatului contract de munca si sa primeasca o amenda sau sa fie chiar inchis .

Angajatul daca are dovezi ca a fost constrans ar trebui sa le arate fie cu martori sau inscrisuri .

Aparent in avantaj ar fi angajatorul dar si angajatul poate invoca mai multe nereguli .
Raspunsul este dat chiar de dumneavoastra, respectiv "un angajat". Daca persoana care a pricinuit paguba nu are calitatea de angajat, angajatorul nu are cum sa atraga raspunderea patrimoniala a acestuia pentru ca intre ei doi nu exista un raport contractual de munca, nu are cum sa ii retina din salariul pentru ca acesta nu exista, cel putin legal.
In consecinta, nu exista contract de munca, nu are ce sa plateasca si nici sa pretinda.
Pai si daca la pus sa semneze o delcaratie de mana aceasta nu are valaore juridica ?
Are valoare juridica , pana la proba contrara .. daca se constata ca a fost data sub presiune atunci nu mai are nicio valoare juridica.
poi tocmai ca nu are cum sa dovedeasca, angajatii lui nu depun marturie ca ii da afara