Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Model act constitutiv
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Model act constitutiv

Buna, ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu actul constitutiv al unui SRL?Vreau sa infiintez un srl asociat unic.Am cautat pe situl ONRC model dar vad ca inca nu sunt actualizate(ma refer la noua lege intrata in vigoare de la 01.09-societatile comerciale devin societati......).Banuiesc ca nu e ok daca imi fac statutul dupa vechile modele ..."Am hotarat sa constitui o societate comeciala....".Ce anume se schimba la statut , decat trebuie sa scot sintagma societate comeciala?
Multumesc!
:(Nimeni nu ma poate ajuta cu un sfat?
Noul Cod de Procedură Civilă nu a intrat în vigoare la 01.09.2012, s-a amânat pentru anul viitor intrarea în vigoare. Puteţi folosi sintagma "societate comercială".
Nu va ingrijorati deoarece sintagma ,, societate comerciala" nu trebuie sa apara in denumirea societatii. La nivel national sunt foarte putine societati care au denumire aceasta sintagma.
Multumesc!:)
Eu mi-am pregatit in mare actele necesare inclusiv actul constitutiv,si ma gandeam ca trebuie sa o iau de la capat.
Eu stiu ca majoritatea societatilor sunt societati comerciale ... sc x srl .In modelele de acte constitutive pe care le-am rasfoit , majoritatea erau " am hotarat sa constitui o societate comerciala ... cu denumirea .... de asta eram in ceata totala cum si daca trebuie modificat actul constitutiv.