Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sintagma \\"Societate Comerciala\\" inlocuita cu ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sintagma "Societate Comerciala" inlocuita cu termenul "Societate"

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie daca o societate are in C.U.I. denumirea de "NUME(X,,Y,Z) S.R.L." si in Actul Constitutiv sau Statutul Societatii figureaza cu denumirea de "Societatea Comerciala NUME(X,Y,Z) S.R.L.", trebuie sa mearga la ONRC sa-si inlocuiasca sintagma “societate comercială” cu termenul “societate”, in conformitate cu prevederile art. 79 din Legea nr. 76/2012 - termen limita 01.09.2014? In concluzie, ce trebuie sa luam de baza pentru verificarea acestora: C.U.I sau Actul Constitutiv(Statut)? Va multumesc!
Toate societatile care au trecut la Firma: Socitetatea comerciala xxxxx SRL trebuie sa faca modificarile.
La mine pe CUI scrie:xxxx SRL concluzie nu trebuie schimbat, dar sunt cocietate comerciala asta e altceva, doar cei ce folosesc sintagma "SOCIETATEA COMERCIALA" ca si nume trebuie sa faca modificarea.
Multumesc frumos pentru raspuns! :flowersblue: :thumbup: =D>