avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sintagma \\"Societate Comerciala\\" inlocuita cu ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sintagma "Societate Comerciala" inlocuita cu termenul "Societate"

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie daca o societate are in C.U.I. denumirea de "NUME(X,,Y,Z) S.R.L." si in Actul Constitutiv sau Statutul Societatii figureaza cu denumirea de "Societatea Comerciala NUME(X,Y,Z) S.R.L.", trebuie sa mearga la ONRC sa-si inlocuiasca sintagma “societate comercială” cu termenul “societate”, in conformitate cu prevederile art. 79 din Legea nr. 76/2012 - termen limita 01.09.2014? In concluzie, ce trebuie sa luam de baza pentru verificarea acestora: C.U.I sau Actul Constitutiv(Statut)? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: steluta62 , utilizator 01:45, 3 Septembrie 2014
Toate societatile care au trecut la Firma: Socitetatea comerciala xxxxx SRL trebuie sa faca modificarile.
La mine pe CUI scrie:xxxx SRL concluzie nu trebuie schimbat, dar sunt cocietate comerciala asta e altceva, doar cei ce folosesc sintagma "SOCIETATEA COMERCIALA" ca si nume trebuie sa faca modificarea.
Multumesc frumos pentru raspuns! :flowersblue: :thumbup: =D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model act constitutiv Sara28 Sara28 Buna, ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu actul constitutiv al unui SRL?Vreau sa infiintez un srl asociat unic.Am cautat pe situl ONRC model dar ... (vezi toată discuția)
Se mai foloseste sintagma "comerciala" la infiintarea unui srl? Alex Chiciu Alex Chiciu Stimati colegi Avand in vedere ca onor legiuitorul vrea sa scoata si cuvantul \\"comercial\\" din dictionar cred, si hartiuta care umbla pe-aici anuntand ca ... (vezi toată discuția)
Contract si facturi cu sau fara "s.c." alexs2012 alexs2012 Avand in vedere nebunia cu eliminarea denumirii \\"SOCIETATE COMERCIALA\\" am si eu o intrebare. Cum se trece in contracte si in facturi denumirea partilor: cu ... (vezi toată discuția)