Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asistent maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asistent maternal

Buna ziua,
locuiesc in Brasov , am 53 de ani si as vrea sa stiu daca ,pentru a deveni asistent maternal, varsta de 52 de ani maxim este obligatorie, deoarece la DGASP Brasov varsta de 52 de ani este una dintre conditii, pe cand in alte judete nu am vazut aceasta limitare de varsta (Cluj,Prahova,Dolj) si nici in Hotarare nr. 679/2003 publicata in Monitorul Oficial in 2003 nu este specificat.As vrea sa-mi spuneti daca exista vreo modificare mai recenta la aceasta Hotarare nr. 679/2003 , pe care eu nu am gasit-o, sau este doar o hotarare interna a DGASP BRASOV si daca este legal asa ceva .Nu e o discriminare de varsta avand in vedere ca pensionarea la femei se face la 60 de ani?
Va multumesc ,Georgeta M.

HG nr.679 din 12 iunie 2003 privind condiţiile de obţinere a atestatului, procedurile de atestare şi statutul asistentului maternal profesionist nu a suferit nicio modificare de la intrarea ei in vigoarea si pana in prezent.