avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot beneficia de CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot beneficia de CCC?

buna seara.

as dorii sa stiu daca sunt angajata cu 2 ore pe zi pot beneficia de ccc?

va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:58, 11 Septembrie 2012
Da.
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor precizeaza ca pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aveti venituri profesionale impozabile fara a pune conditia ca programul de lucru sa fie normal sau redus.

2. Asadar veti beneficia de indemniozatie pentru CCC chiar daca aveti program cu 2 ore pe zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil-contract cu doua ore marict marict imi puteti spune va rog daca sunt angajata cu contract de munca cu timp partial - 2 ore pot beneficia de indeminzatie pentru cresterea copilului multumesc (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil Acuarella Acuarella Buna seara! As dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului daca am un program de lucru de 4 ore. Multumesc! (vezi toată discuția)
Ccc in cazul unui cim cu part-time mopy mopy Daca o persoana are un contract de munca pe o perioada determinata, doua ore pe zi poate beneficia de plata concediului pentru crestere copil? Trebuie sa ... (vezi toată discuția)