Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot beneficia de CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot beneficia de CCC?

buna seara.

as dorii sa stiu daca sunt angajata cu 2 ore pe zi pot beneficia de ccc?

va multumesc anticipat
Da.
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor precizeaza ca pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aveti venituri profesionale impozabile fara a pune conditia ca programul de lucru sa fie normal sau redus.

2. Asadar veti beneficia de indemniozatie pentru CCC chiar daca aveti program cu 2 ore pe zi.