Forum Discuţii juridice Executare silită neplata creditului ipotecar
Discuție deschisă în Executare silită

neplata creditului ipotecar

Buna seara!

As dori sa stiu care sunt consecintele pentru neplata unui credit ipotecar?Executarea silita (licitatia apartamentului) ...? daca valoarea apartamentului nu mai acopera creditul initial ce se intampla?
Ramaneti dator, executarea silita continua prin poprire pe venituri si/ sau vanzarea si a altor bunuri ( daca aveti) pana se recupereaza cat datorati.
cat % poprire pe venituri ?
1/3
Se valorifica garantia iar pentru diferenta de creanta se va continua executarea silita pana la stingerea acesteia sau inchiderea dosarului pt alte motive. Citibi bine contractul de credit pt ca am vazut si contracte unde singura garantie era cea imobiliara (cum de altfel este si putin normal). Nu dau numele bancii dar era o perioada cand acesta chiar tinea cu clientii si erau si ei dispusi sa isi asume un risc in cazul in care valoarea imobilului se diminua din varii motive (nu cred ca luasera in calcul totusi criza financiara si prabusirea pietei imobiliare).