Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Completare adeverinta venit pentru concediu crestere ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Completare adeverinta venit pentru concediu crestere copil

Buna seara,

In adeverinta de venit pentru indemnizatia de concediu crestere copil ,dupa ultimele modificari, pentru un copil nascut in august 2012 se trec salariile nete: august2012, iulie2012, iunie2012, mai 2012, aprilie 2012, martie 2012, februarie2012, ianuarie2012, decembrie2011, noiembrie2011, octombrie2011, septembrie2011?
Nu se mai mai trece in luna in care s-a nascut copilul salariu net din luna anterioara? Multumesc.

O seara buna!
OUG 111/2010
Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

Pentru copilul nascut in luna august 2012 se ia in calculul indemnizatiei perioada cuprinsa intre august 2011 -iulie 2012.
Paragraful de, mai jos, art.21 din norme la ce se refera? Multumesc!
(3) Pentru luna în care s-a născut copilul se ia în calcul venitul cuvenit în luna respectivă,
cu respectarea prevederilor art. 3 alin. (6) din ordonanţa de urgenţă.
(4) În situaţia în care cele 12 luni anterioare datei naşterii copilului se constituie numai
din perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă, fără
venituri aferente acestora, cuantumul indemnizaţiei pentru creşterea copilului este de 1,2
ISR. Dacă persoana realizează venituri o perioadă de câteva luni în interiorul celor 12
luni, baza de calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizaţiei pentru creşterea copilului
este reprezentată de suma totală a veniturilor realizate în aceste luni, împărţită la 12.
(5) Dacă din calculul indemnizaţiei pentru creşterea copilului potrivit prevederilor alin.
(2) rezultă un cuantum mai mic de 1,2 ISR, se acordă 1,2 ISR.
modificat de
Hotărâre nr. 57/2012 - pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a
prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, aprobate prin Hotărârea Guvernului
nr. 50/2011, a Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a
Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor,
aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 52/2011, şi a Normelor metodologice de aplicare a
prevederilor Legii nr. 277/2010 privind alocaţia pentru susţinerea familiei, aprobate prin Hotărârea
Guvernului nr. 38/2011 din 30 ianuarie 2012, M. Of. 82/2012 ;
In primul rand corectez informatia pe care v-am dat-o in postarea anterioara.Perioada de calcul a indemnizatiei este septembrie 2011-august 2012.
In adeverinta care se completeaza cu veniturile obtinute in cele 12 luni anterior nasterii copilului , este trecuta ca prima luna de calcul luna nasterii copilului.

[ link extern ]

In ceea ce priveste a 2-a dvs intrebare, traducerea informatiei ;) suna cam asa: daca cuantumul indemnizatiei , calculata ca 75% procent din media veniturilor obtinute in ultimele 12 luni anterior nasterii copilui este mai mica de 600 lei, se acorda 600 lei.Daca este mai mare de 600 lei, se acorda acea suma.:)
ela david, utilizator