Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deducere de 50% la cheltuieli si TVA pentru ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deducere de 50% la cheltuieli si TVA pentru autoturisme pe firma

Buna ziua, am optat din 01 iulie pentru deducere de 50% la cheltuieli ( motorina, asigurare , taxa drum etc) si TVA la autoturismul din firma noastra. V-as ruga sa-mi spuneti in ce cont evidentiez partea nedeductibila a acestor cheltuieli si partea de TVA nedeductibila si in ce rubrica va aparea in decontul de TVA? Multumesc anticipat
1.In contul 635 (recomand un analitic la 635, analitic cu cheltuieli nedeductibile fiscal la calculul impozitului pe profit).
2.In decontul de TVA nu se evidentiaza nicaieri.
Eu procedez in felul urmator: am impartit contul in analitice (de ex. 6022 are analitic 1 ch.deductibila si analitic 2 ch. nedeductibila).
In contul 4426 merge doar partea de 50% TVA deductibila, iar diferenta 50% pe 6022 deductibil si 50% pe 6022 nedeductibil.
Softul meu este adaptat asa fel incat in jurnalul de cumparari imi inregistreaza toata valoarea facturii (ca sa pot sa intocmesc corect D394). In decont treci tot ce iti apare in jurnal pe randul de cumparari, iar pe randul 28 treci valoarea TVA dedusa, respectiv rulajul debitor al lui 4426-RC 4426 in cazul in care ai si astfel de inregistrari.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa, dar iti urez succes!
Corect este asa cum a spus @simonaelena.
Multumesc frumos , cred ca am si inteles. Ma gandesc ca si la celelalte cheltuieli ex. asigurari impart contul 613 in analitice deductibil si nedeductibil. O saptamana reusita sa aveti.