Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura

Am depus actele pentru deschiderea unui PFA.
Va rog sa-mi transmiteti detalii privind facturarea.
Se pot intocmi facturi electronice, pe calculatorul meu sau trebuie comandat facturier la o tipografie?
Exista un program de facturat specializat, agreat de finante, sau pot personaliza modele existente ?

Va multumesc anticipat
Atata timp cat factura contine toate informatiile obligatorii, forma nu conteaza - in sensul ca se pot personaliza modele existente, se pot folosi programe de facturare sau se pot cumpara facturiere in functie de nevoile dumneavoastra.
In acest caz, seriile pentru facturi si chitante cum se atribuie?
Este bine sa cititi si aceste informatii legate de facturile ce se vor emite incepand ci 1 ianuarie 2013.

[ link extern ] /
www.avocatnet.ro/content/art...
[ link extern ]

Seriile si numerele facturilor se emit in baza Ordinului 2226/2006
Norme privind regimul intern de numerotare a facturii

1. Persoanele care raspund de organizarea si conducerea contabilitatii vor desemna, prin decizie interna scrisa, o persoana sau mai multe, dupa caz, care sa aiba atributii privind alocarea si gestionarea numerelor aferente facturilor emise de societate.

2. Factura va avea un numar de ordine, in baza uneia sau mai multor serii, numar ce trebuie sa fie secvential, stabilit de societate, astfel incat sa se asigure necesarul in functie de numarul de facturi emis.

Anual, se stabileste numarul de la care se va emite prima factura.

In alocarea numerelor se va tine cont de structura organizatorica, respectiv gestiuni, puncte de lucru, sucursale etc.

3. Persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, vor emite proceduri proprii de stabilire si/sau alocare de numere prin care se va mentiona, pentru fiecare exercitiu financiar, care este numarul de la care se emite prima factura.

[ link extern ]