avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune mai complicata?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune mai complicata?

Imi cer scuze dar apelez la d-voastra pt lamurirea unor probleme si voi scrie mai in detaliu pt a intelege mai bine situatia. Deci pt cine are rabdare si in vederea unui raspuns va multumesc de la bun inceput. Este vorba de o casa la tara mostenire de la bunici deci din familie. Bunicii aveau 3 copii: mama care a decedat acum peste 20 ani, o alta sora a ei care s-a retras la casa de la tara si deci a plecat din Bucuresti si s-a stabilit la tara si o sora plecata si casatorita in Germania de peste 35 ani. Cea din Bucuresti dupa anii 90 s-a retras la tara ,a daramat casa si a construit alta pe acelasi loc cu autorizatie de constructie bineinteles . Pe autorizatia de constructie l-a trecut si pe sotul ei, adica pe unchiul meu dar cu specificatia ( pe certificatul de urbanism ca proprietar pe terenul construibil este ea nu el) . Pe titlul de proprietate intra si extravilan este trecuta matusa mea cea de la tara, eu si o sora de a mea (noi suntem 4 surori) . Unchiul meu are 7 frati din care in viata mai e doar unul ,doi copii ai lui, 2 nepoti de la alt frate decedat si fata unui frate in rest toti sunt decedati . Matusa nu a facut succesiune dupa sotul ei de 8 ani , acesta a decedat in 2004. Ea in sept- oct s-a imbolnavit (cancer), am adus-o in Bucuresti am operat-o si a mai trait ceva timp( de fapt fix 6 luni) . M-am implicat normal, m-am ocupat de ea de cand a avut probleme si pana la sfarsit iar in momentul de fata incerc sa scot la liman situatia si cu rezolvarea succesiuni;or pt ca sunt 2. Mai am 3 surori.... dar cum e fiecare, nu sunt bani , nu au timp si au si servici cu toate ca si eu sunt in aceeasi situatie dar sunt cu constiinta impacata ca am facut tot ce-am putut pt ea si treb sa rezolvam in continuare ceea ce nu a dus ea la bun sfarsit. Revin : inainte de a deceda mi-a facut procura sa incep succesiunea eu dupa sotul ei dar intre timp a decedat la sf lui aprilie si acum o iau de la capat. Ei nu au avut copii. Sotul ei mai e trecut si pe titlul de proprietate de la parintii lui (teren), este trecut el , un frate de al lui decedat inaintea lui si cel care mai este in viata. Dupa anii 90 a cumparat si pamant de la cineva de la tara.Toate acestea sunt trecute in certif de atestare fiscala pe care l-am obtinut de la tara si care l-am obtinut pe loc si acelasi certif de atest fiscala obtinut in Buc dureaza aproape 30 zile pana il obtin. Este a treia oara cand incerc sa obtin acest act din Buc . Prima oara mi l-a eliberat dar nu in timp util, a doua oara dupa 25 zile m-am prezentat la taxe si impozite sa spun ca nu am primit nimic si mi s-a spus sa stau linistita ca ajunge sunt 30 zile de asteptare mi s-a spus si nici in ziua de azi n-a sosit si intre timp a decedat si matusa si asta e a treia oara si i-am rugat sa incerce sa mi-l emita mai repede pt ca de fapt imi dau o adev precum n-a avut nimic nici bunuri imobile nici mobile in Buc . Din acest motiv am lasat la dosar copie dupa prima adev pt a demonstra ca am mai obtinut-o o data dar nu o vreau decat reactualizata si poate nu mai aspept 30 zile . Cam asa stau treburile . Sotul matusii mele a decedat la tara dar nu si-a schimbat buletinul aproape 15 ani. Ea si-a schimbat buletinul. Am consultat mai multi notari dar toti mi-au dat raspunsuri diferite la intrebarile mele cu actele pe masa lasand sa se inteleaga ca legea este interpretabila si fiecare cu viziunea si optica lui. De aceea am considerat oportun sa va relatez problema mea. Unii imi spun ca se cere anexa 24, altii nu, dar eu vreau sa o am oricum sa n-am vreo surpriza . .Intrebarea mea este cine poate deschide succesiunea dupa unchiul meu de fapt si de drept. Pt ca as vrea sa o deschid eu, am acest drept nu? pt ca daca ar trebui sa o deschida fratele lui n-ar face-o niciodata, cei de la tara multi gandesc altfel si nu vor, stau asa toata viata.Si acum daca matusa mea a decedat in aprilie 2012 in urma lui si daca nu am apucat sa fac succesiunea dupa el cat a fost ea in viata cui ii revin bunurile lui? Ma refer la un teren cumparat de el dupa anii 90 si titlul de proprietate pe care e trecut el si 2 frati ai lui unul decedat si unul in viata. De fapt cine treb sa se prezinte la succesiunea facuta dupa el ? La succesiuneea dupa ea stiu ca numai intre noi si matusa din afara se rezola si nu mai trebuie nici procura de la cea plecata din tara asa mi s-a spus. El a lasat si un testament in favoarea ei scris de mana dar nu stiu ce valoarea are acesta. Fratele cel in viata al unchiului meu a spus ca el nu are nicio pretentie acolo dar ,stiti cum e ! Asta spunea cand era ea in viata si asta ne-a spus el si cand a decedat matusa , acum poate gandeste altfel pt ca daca traia ea si facea succesiunea dupa sot ii reveneau ei bunurile lui dar acum ca a decedat nu mai e acelasi lucru pt ca initial asta era ideea : daca ea apuca sa faca succesiunea dupa el, ea ceda in favoarea lor a familiei lui si ei in favoarea lor. Succesiunea mi s-a spus ca dupa el se face in Buc pt ca aici a avut ultimul domiciliu nu conteaza unde a decedat . Recent am consultat un notar si mi-a spus ca in cazul in care ea a decedat dupa el si numai in cazul acesta pot face amandoua succesiuni la tara. Doar asa .Atunci m-am bucurat pt ca nu mai umblu de colo colo mereu .Dar am intrebat: si e posibil sa merg la tara la un notar si sa ma trimita la Buc pt succesiunea facuta dupa el si pt ea succesiunea sa o fac la tara? pt ca nu stiu ce sa mai cred !? . Si mi s-a spus : DA , e posibil ,fiecare (cum am spus mai sus) cu viziunea si optica lui de profesie ca notar, asa mi s-a raspuns. Atunci n-am mai inteles nimic. Pt ca nu pot face succesiunea dupa ea daca nu e facuta dupa el mai intai. Matusa mea din Germania mi-a trimis un act de cedare mostenire in favoarea mea pt ca spune ca eu m-am ocupat de ea si tot eu incerc sa ma ocup si de acte in continuare. Aici mi s-a spus ca acest act e ok dar treb apostilat si mai am nevoie de certificatul ei de nastere si de casatorie ,copii am inteles si supralegalizate. Acum eu va intreb pe d-voastra ,sigur trebuie supralegalizate aceste copii sau apostilate? sa n-am iar vreo surpriza. Tin sa precizez ca ea certificat de nastere numai are de aprox 35 ani de cand a plecat din tara si i s-a retinut in Constanta unde era atunci ea la momentul respectiv , i s-a retinut definitiv, asa era atunci. Fara acesta pot rezolva ? Odata ce si si pe cel de casatorie scrie numele de fata anterior si unde s-a nascut? Pt ca asa banuiesc ca scrie.Si acesta treb sa fie si in germana si in romana si renuntarea la mostenire deasemenea,nu? Si pe cel de casatorie sa se mentioneze ca n-au existat alte casatorii precedente?. Si in momentul succesiunii dupa matusa ,de fapt in acel moment as putea la randul meu sa cedez si eu si celorlalte surori ceea ce-mi cedeaza mie matusa mea sa impart la randul meu si lor ? Pt ca am o sora care in ruptul capului nu concepe ca matusa sa cedeze in favoarea mea asta e dorinta matusii mele . Ea vrea sa cedeze in favoarea tuturor, asa considera ea normal, asa vede problema. Nu s-a implicat cu nimic dar are pretentia sa obtina ceva ce nu-i al ei , probabil vrea sa le dau si lor ce-mi cedeaza mie matusa asa e normal zice ea.Nu sunt fraiera,pana la urma as face-o si pe asta pt ca stiti cum este de implicat nu se implica nimeni dar toti au ceva de reprosat si de cerut drepturi, astia-s oamenii -se cred neindreptatiti intotdeauna , nu stau sa cantareasca lucrurile deloc si nu inteleg ca au dreptul la ce e al lor nu la ce nu e al lor.! Si eu am constiinta si nu mi-e frica decat de D-zeu pt ca bine fac cat cuprinde dar rau nu pot face si nu le judec eu pt asta ! Vreau sa intreb daca sora de care spuneam acum in momentul succesiunii refuza sa semneze dreptul ei de mostenire drept pe care il avem fiecare din noi .Se poate definitiva succesiunea in acest caz sau nu? Pt ca o cred in stare de asa ceva , e vesnic nemultumita si ca razbunare ca-mi cedeaza mie matusa sa nu mai semneze nimic adica sa refuze sa semneze. Asta e logica ei. Cam la ce suma s-ar ridica aceste succesiuni ? Intreb sa am cat de cat idee la ce sa ma astept in contextul in care masa succesorala cuprinde casa caramida 1994 in supr 96 mp cu val impozabila de 41.299 lei , anexa lemn in supr de 45 mp construita in 1991 cu val imp 2187 lei in indiviziune cu sotia decedata dupa el (matusa) . teren intravilan cumparat in supr de 180 mp in 1995 .Titlul de proprietete unde figureaza si el la teren de la casa lui parinteasca de 1 ha, 6400 mp total din care intravilan 4760 mp ( pt constructii )1250 mp si extravilan 1640 in indiviziune cu matusa deci, iar matusa decedata si eu cu una din surori care suntem trecute pe titlul de proprietate (teren) unde e construita si casa de la tara aici sunt 2 ha, 9400 mp total, adica intravilan 1703 mp (pt constructii 915 mp) si extravilan 7697 mp. In speranta ca toate acestea au fost relatate si nu v-am plictisit puteti sa ma lamuriti va rog? Ma repet, multumesc !

Alte discuții în legătură

Cine are drept de deschidere succesiune niculici2006 niculici2006 Buna seara! Este vorba de o casa la tara din bunici , parinti ..Bunicii au avut 3 fete : mama (care a decedat demult), matusa care locuia la tara si o alta ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea succesiunii - fara copii ai decedatilor Elena27R Elena27R Buna ziua, Suntem in situatia de a cumpara o casa si terenul aferent care a ramas in urma decesului unor rude, matusa si unchi decedati amandoi acum 1 an. ... (vezi toată discuția)
Succesiune după matusa+unchi+verișoara (toti decedati) , drept succesoral Marialascap Marialascap Bună ziua, Am o situație și încerc sa o înțeleg. Nu cunosc partea legala, așadar fiți blânzi cu mine. Încerc sa explic clar. 3 frați- ... (vezi toată discuția)