Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasat in plus pe chitanta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasat in plus pe chitanta

Buna ziua,

La reglarea unei fise a unui client am observat ca :
- desi s-a facut chitanta pe suma de 1200 lei , in casa s-a inregistrat , din greseala 1300 lei .
- clientul 4111 ar trebui sa fie cu - 100 lei, dar din cauza ca s-a inregistrat eronat in casa , acum e pe zero .

Ce note trebuie sa fac ca sa reglez aceasta situatie ?
Mentionez ca inregistrarea in casa s-a facut eronat in anul 2011.

Va multumesc,
M.

Faceti NC de stornare a sumei de 100 lei cu o Nota explixcativa anexata si semnata si de Client cu soldul corect la data "x" sa fie corect si la d-voastra si la ei.
Acesta inregistrare nu afecteaza Ct. de profit si pierdere ,avind in vedere ca ,gresala s-a produs in 2011.
Verificati prima data daca diferenta de 100 lei nu este inregistrata pe contul 419. Inregistrarea corecta ar fi fost pt incasarea in plus:
5311 = % 419, 4427

Daca ati cerut numai fisa clientului pt ct 4111 si ati facut confruntarea pe baza acesteia, nu inseamna ca suma incasata a fost eronata inreg in Reg de casa.
iulia53 a scris:

Faceti NC de stornare a sumei de 100 lei cu o Nota explixcativa anexata si semnata si de Client cu soldul corect la data "x" sa fie corect si la d-voastra si la ei.
Acesta inregistrare nu afecteaza Ct. de profit si pierdere ,avind in vedere ca ,gresala s-a produs in 2011.

Multumesc D-na Iulia, daca se poate sa imi spuneti daca era pe anul 2010 si influenta ct. de profit si pierdere care sunt note ctb. pentru corectarea acelei situatii ?

Verificati prima data daca diferenta de 100 lei nu este inregistrata pe contul 419. Inregistrarea corecta ar fi fost pt incasarea in plus:
5311 = % 419, 4427

Daca ati cerut numai fisa clientului pt ct 4111 si ati facut confruntarea pe baza acesteia, nu inseamna ca suma incasata a fost eronata inreg in Reg de casa.

D-na Simona, factura este corecta, soldul de pe fisa clientului este corect, greseala este la mine, eronat am facut chitanta pe o suma mai mica, iar pe casa am bagat suma totala de pe factura. Astfel casa am "crescut-o" cu suma care de fapt trebuia sa imi ramana ca neachitata pe client.

depinde de situatii..
Contul 117 Rezultatul reportat

"Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta rezultatului sau partii din rezultatul exercitiului precedent a caror repartizare a fost amanata de adunarea generala a actionarilor sau asociatilor.

Contul 117 "Rezultatul reportat" este un cont bifunctional.

In creditul acestui cont se inregistreaza:
- pierderile contabile ale exercitiilor precedente acoperite din profitul exercitiului curent (129);
- pierderile contabile ale exercitiilor precedente, acoperite din rezerve (106);
- pierderile realizate in exercitiile precedente, care reduc capitalul social (101);
- profitul net realizat in exercitiul precedent si nerepartizat (121);
- rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile (411, 461, 4282);

In debitul acestui cont se inregistreaza:
- pierderile contabile realizate in exercitiul precedent (121);
- profitul net realizat in exercitiile precedente, repartizat pentru rezerve, participarea salariatilor la profit, varsaminte din profitul net al regiilor autonome, dividende cuvenite actionarilor sau asociatilor (106, 424, 446, 457);

- rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile (280, 281, 301 la 303, 361, 371, 401, 4281, 4381, 4481).

Soldul debitor al contului reprezinta pierderea neacoperita, iar soldul creditor, profitul nerepartizat."
daca aveti nelamuriri scrieti-mi in privat si va ajut.
O zi buna..
Corectiile respective nu au treaba cu contul de profit si pierdere. Ci doar cu conturile 411 si 5311. Aveti numai incasare, venitul a fost inregistrat la emiterea facturii.

In primul rand Dvs. trebuie sa reglati soldul din registrul de casa. Dar cum puteti avea soldul de pe fisa clientului "corect" si in registrul de casa gresit? Dvs. nu ati inregistrat in paralel incarcarea contului 5311 si descarcarea clientului cu aceiasi suma? Intr-o parte aveti o operatiune cu o suma si in cealalta alta operatiune cu alta suma? Asa ceva nu se poate! Pentru ca nu va dadeau corelatiile la bilant! :confused: