Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul de mandat al administratorului trebuie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul de mandat al administratorului trebuie inregistrat la registrul comertului?

Buna seara! Lucrez la o societate unde asociat unic este Consiliul Local. Administratorul societatii (SRL) are aprobat un contract de mandat prin hotarare de consiliu. Acum trebuie sa-i suspend activitatea pe perioada in care este valabil acest contract de manda? Acest contractat trebuie inregistrat la registrul comertului, iar mai apoi administratorul trebuie sa faca contract pentru a-si plati contributiile (sanatate, somaj, pensie) ? Trebuie sa mearga personal sau poate merge altcineva cu o procura? Ce acte sunt necesare pentru fiecare pas care trbuie urmat?
Contractul de mandat nu se inregistreaza la Registrul comertului ... la registrul comertului, conteaza doar actul de numire in functie (act constitutiv / hotarare asociat unic).

Se poate ca dupa modificarea actului constitutiv al societatii, pe care il vom depune la registrul comertului, sa atasam contractul de mandat?
Cum imi va aparea in statele de plata, CIM suspendat? Si cum ii platesc toate contributiile?
Trebuie sa faca contract cu sanatatea, pensia, somajul? La art. 296^4 lit. e) din codul fiscal administratorul trebuie sa plateasca cas (angajat+angajator), cass (angajat+angajator), fnuass, impozit si nu este obligat sa plateasca somajul, fomdul de garantare si contributia pentru accidente. Pentru el trebuie depusa declaratia 112 daca este administrator cu contract de mandat la srl?
La registrul comertului, conteaza doar actul de numire in functie (act constitutiv / hotarare asociat unic).
Asadar, veti depune actul prin care a fost numit administrator/
Am inteles asta acum, dar nu stiu cum se procedeaza cu contributiile pe care trebuie sa le plateasca. Conform Legii 31/1990 iam suspendat cimul pe 4 ani (perioada in care contractul de mandat este valabil). Casa de asigurari spune ca fiscul trebuie sa-mi dea toate detaliile cu privire la contributia la sanatate. Luni iau legatura cu ei. Dar administratorul trebuie sa mai apara in statele de plata odata ce cim-ul este suspendat? Il inregistrez altfel cu contract de mandat? Problema mea acum este ca nu stiu cum sai platesc contributiile catre stat si salariul. Multumesc.