Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna ziua,

As dori sa ma lamuresc in urmatoarele probleme:
1. Pe perioada concediului de odihna, contractul individual de munca se suspenda?
2. Unde gasesc clasificarea sporurilor cu caracter permanent? Dar pe cele cu caracter temporar? Care este cadrul legal?

In speranta unor raspunsuri prompte, va multumesc anticipat.
1.nu se suspenda
2.gasiti in Codul muncii tot ce doriti si cadrul legal
O zi buna!!.:D
Codul Muncii nu reglementeaza clasificarea sporurilor indiferent de caracterul acestora.. Codul Muncii cuprinde prevederi numai la cateva sporuri , si anume: spor pentru munca de noapte, spor pentru munca suplimentara etc.

Sporurile care se pot acorda salariatiilor trebuie sa fie prevazute in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia ori in c.i.m.
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Am citit codul muncii si din pacate o clasificare nu am gasit nicaieri.
In tot codul muncii se face referire doar la 4 sporuri (Sporul pentru munca suplimentară, spor pentru munca prestată în timpul nopţii, spor pentru munca prestata in zilele de repaus saptamanal, spor pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala - dar nu scrie niciunde ca acel spor este cu caracter temporar sau permanent.
In REVISAL sunt trecute urmatoarele sporuri:
Spor pentru activitate de importanţă naţională
Spor pentru activitate de interes naţional
Spor pentru activitate desfăşurată de nevăzători
Spor de activităţi cu încordare psihică
Spor de adâncime
Spor de antenă
Spor de aprovizionare
Spor pentru condiţii excepţionale
Spor pentru condiţii grele
Spor pentru condiţii nocive
Spor pentru condiţii penibile
Spor pentru condiţii periculoase
Spor pentru condiţii deosebit de periculoase
Spor pentru condiţii stresante
Spor pentru condiţii de lucru în subteran şi pe platformă
Spor pentru condiţii toxice
Spor pentru condiţii vătămătoare
Spor de conducător de formaţie
Spor de confidenţialitate
Spor de ecran
Spor de fidelitate
Spor de frontieră
Spor pentru exercitarea unei funcţii suplimentare
Spor pentru gărzi în afara normei
Spor pentru gărzi efectuate în zile nelucrătoare
Spor pentru gestionare mărfuri
Spor grefieri
Spor imersiune
Spor de înălţime
Spor de izolare
Spor pentru folosirea unei limbi străine
Spor pentru activitate desfăşurată în mediul rural
Spor pentru misiune permanentă
Spor pentru lucrări de excepţie şi misiuni speciale
Spor de noapte
Spor ore suplimentare
Spor de periclitate maximă
Spor pentru periculozitate
Spor pentru practică pedagogică (în învăţământ)
Spor pentru practică pedagogică (în afara învăţământului)
Spor pentru activităţi de prevenire a corupţiei
Spor de prevenţie
Spor pentru program prelungit
Spor pentru activitate în condiţii de radiaţii
Spor de şantier
Spor de stabilitate
Spor pentru risc şi suprasolicitare neuropsihică
Spor pentru titlul ştiinţific de doctor sau doctor docent
Spor pentru unităţi sanitare cu specific deosebit
Spor de vechime în muncă
Spor de week-end
Spor de zbor
Care din acestea sunt cu caracter temporar si care sunt cu caracter permanent?
Este foarte greu de precizat care dintre acestea au un caracter sau altul .. sporurile cu caracter permanent sunt cele care au o continuitate .. de exemplu, sporul de vechime, spor pentru munca in conditii grele etc.