Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA

Buna ziua,
Ce documente sunt necesare pentru ca cei de la fisc sa accepte facturile de alimente,pentru a putea recupera TVA-ul?Mentionez ca alimentele au fost cumparate pentru a asigura masa muncitorilor de pe santier,muncitori angajati cu contract de munca.
Va multumesc.

hrana acordata salariatilor reprezinta un avantaj primit in legatura cu o activitate dependenta - art. 55, alin. 3, lit. b) cod fiscal.

potrivit art. 21, alin 4, lit d), nu sunt deductibile cheltuielile cu taxa pe valoarea adăugată aferentă bunurilor acordate salariaţilor sub forma unor avantaje în natură, dacă valoarea acestora nu a fost impozitată prin reţinere la sursă.
scuze...in ceea ce priveste tva, potrivit art. 128, alin 4 din codul fiscal
Sunt asimilate livrărilor de bunuri efectuate cu plată următoarele operaţiuni:
b) preluarea de către o persoană impozabilă a bunurilor mobile achiziţionate sau produse de către aceasta pentru a fi puse la dispoziţie altor persoane în mod gratuit, dacă taxa aferentă bunurilor respective sau părţilor lor componente a fost dedusă total sau parţial

in concluzie daca ati dedus tva pentru achizitia alimentelor respective, in momentul acordarii acestora catre angajati trebuia sa colectati tva.

offtopic: daca nu ati fi dedus tva la achizitia alimentelor, taxa reprezenta cheltuiala deductibila numai daca bunurile acordate ar fi fost impozitate prin retinere la sursa.