avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Taxa drepturi de autor pentru muzicã ambientalã
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Taxa drepturi de autor pentru muzicã ambientalã

Buna ziua, pt difuzare muzica ambientala, am platit taxe la UCMR-ADA si CREDIDAM. Mi-a mai cerut sa platesc si la ei UPFR-ul.
Pe site la ORDA mai apar si acestea de mai jos.

Va rog sa ma lamuriti: pt muzica ambientala la care platesc si daca platesc la una, pot refuza sa platesc la ceilalti?

Care este organizarea acestor organisme? de ce sunt atatea? cum imi dau seama unde trebuie sa platesc si unde nu? merci


UCMR-ADA gestionează drepturile autorilor de opere muzicale;
ADPFR gestionează drepturile producătorilor de fonograme;
ARAIEX gestionează drepturile artiștilor interpreți sau executanți;
CREDIDAM gestionează drepturile artistilor interpreti sau executanti;
UNART gestionează drepturile conexe ale artiştilor interpreţi sau executanţi;
UPFAR-ARGOA gestionează drepturile producătorilor de opere cinematografice şi alte opere audio
UPFR gestionează drepturile producătorilor de fonograme.
UPVR gestionează drepturile patrimoniale conexe aparţinând producătorilor de videograme.

Cel mai recent răspuns: edipav , utilizator 16:13, 24 Septembrie 2012
plata ptr ambiental trebuie platita tuturor UCMR ADA, CREDIDAM si UPFR. fiecare gestioneaza dr. diferite ce fac obiect de gestiune colectiva obligatorie. UPFR gestioneaza dr producatorilor de fonograme.

nu trebuie sa plataiti la UPFAR-ARGOA, UPVR, UNART, ARAIEX, ADPFR

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Colectare taxe muzica avisdevara avisdevara cate organisme sunt abilitate sa colecteze taxe privind difuzarea muzicii in restaurante si care sunt acestea? (vezi toată discuția)
Autorizarea comunicarii publice a operelor muzicale si audiovizuale sisimona sisimona In multitudinea de taxe pe care trebuie sa le plateasca un hotel cu restaurant exista si aceste taxe pentru obtinearea unor licente ce ne permit difuzarea de ... (vezi toată discuția)
Muzica în cafenea andreeakristina andreeakristina buna ziua, in cazul in care deschid o cafenea in care vreau sa pun muzica sau sa ruleze programe tv, ce autorizatie am nevoie sau unde se platesc drepturile ... (vezi toată discuția)