Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Taxa drepturi de autor pentru muzicã ambientalã
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Taxa drepturi de autor pentru muzicã ambientalã

Buna ziua, pt difuzare muzica ambientala, am platit taxe la UCMR-ADA si CREDIDAM. Mi-a mai cerut sa platesc si la ei UPFR-ul.
Pe site la ORDA mai apar si acestea de mai jos.

Va rog sa ma lamuriti: pt muzica ambientala la care platesc si daca platesc la una, pot refuza sa platesc la ceilalti?

Care este organizarea acestor organisme? de ce sunt atatea? cum imi dau seama unde trebuie sa platesc si unde nu? merci

UCMR-ADA gestionează drepturile autorilor de opere muzicale;
ADPFR gestionează drepturile producătorilor de fonograme;
ARAIEX gestionează drepturile artiștilor interpreți sau executanți;
CREDIDAM gestionează drepturile artistilor interpreti sau executanti;
UNART gestionează drepturile conexe ale artiştilor interpreţi sau executanţi;
UPFAR-ARGOA gestionează drepturile producătorilor de opere cinematografice şi alte opere audio
UPFR gestionează drepturile producătorilor de fonograme.
UPVR gestionează drepturile patrimoniale conexe aparţinând producătorilor de videograme.

plata ptr ambiental trebuie platita tuturor UCMR ADA, CREDIDAM si UPFR. fiecare gestioneaza dr. diferite ce fac obiect de gestiune colectiva obligatorie. UPFR gestioneaza dr producatorilor de fonograme.

nu trebuie sa plataiti la UPFAR-ARGOA, UPVR, UNART, ARAIEX, ADPFR