Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL 2 asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL 2 asociati

Buna ziua,

Am hotarat impreuna cu sotia mea sa deschidem o firma, in mare stiu cam ce trebuie. Tin sa precizez ca sunt student in anul 3, vreau sa fac o firma cu 2 asociati (eu si sotia mea), sediul social fiind apartamentul nostru.
Vin cu urmatoarele intrebari:
1. Daca fac un SRL cu 2 asociati. eu fiind student sotia mea nefiind, beneficiez de reducerile oferite pt infiintarea firmei? Sau ambii asociati ar trebui sa fie studenti?
2. Apartamentul e pe numele de fata al sotiei, s-ar accepta? sau trebuie o procura notariala?

Va multumesc. Astepti pareri din partea dvs.
1. Nu puteti beneficia de facilitatile prevazute de HG 166/2003, decat in cazul in care si sotia ar indeplini conditiile prevazute:

Potrivit prevederilor HG nr. 166/2003, studenţii care doresc să înfiinţeze
o afacere proprie beneficiază de scutiri de la plata taxelor şi tarifelor după cum
urmează:
- tarifele pentru serviciile de asistenţă prestate de oficiile registrului
comerţului de pe lângă tribunale;
- taxele şi tarifele pentru operaţiunile de înmatriculare efectuate la
oficiile registrului comerţului de pe lângă tribunale;
- taxele şi tarifele pentru autorizarea funcţionării solicitate
comercianţilor la constituire;
- taxele şi tarifele pentru obţinerea de la administraţia publică locală a
autorizaţiei de desfăşurare a unor activităţi economice în mod independent;
- tarifele pentru publicarea , în extras, în Monitorul Oficial al României
Partea a IV-a, a încheierii de înmatriculare pronunţată de judecătorul delegat la
oficiul registrului comerţului de pe lângă tribunal;
- taxa de timbru pentru activitatea notarială, în cazul actelor a căror
încheiere în formă autentică este obligatorie.

Pentru a beneficia de aceste facilităţi, studentul care înfiinţează o afacere
proprie trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
- să urmeze cursurile unei forme de învăţământ superior la o instituţie
de învăţământ acreditată;
- să fie cel puţin în anul II de studiu şi să fi promovat toate obligaţiile
prevăzute de senatul universităţii;
- să nu fi depăşit vârsta de 30 ani.
Îndeplinirea acestor condiţii legale trebuie să fie atestată printr-un act
doveditor emis de instituţia de învăţământ superior acreditată al cărei student este
solicitantul.
Aceste facilităţi fiscale se acordă o singură dată şi pentru constituirea
unei singure firme, individual sau împreună cu alţi studenţi care îndeplinesc
condiţiile legale menţionate mai sus.

2. Nu este necesara o procura, se va incheia doar un contract de comodat.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Va multumesc pt raspuns.
M-am hotarat sa infiintez un SRL cu asociat unic
E mai bn pt situatia in care sunt acum.
Va multumesc inca o data.