Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare de invaliditate gradul III
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare de invaliditate gradul III

O persoana de sex feminin nascuta in anul 1959 si cu o vechime in munca de 17 ani (in grupa a II-a de munca) poate beneficia de pensie de invaliditate gradul III?
1. - Puteti sa beneficiati de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
- Nu mai exista conditia de stagiu minim de cotizare in finctie de varsta, pentru pensia de invaliditate.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist v-o da medicul de familie.
- Asadar incepeti cu o vizita la medicul de familie.