Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare denumire firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare denumire firma

Buna, puteti va rog frumos sa-mi scrieti care este procedura pentru schimbarea denumirii societatii comerciale , ma refer la faptul ca numele firmei sa numai contina S.C. (societate comerciala) , de asemenea puteti va ma ajutati cu un raspuns si la intrebarea aceasta schimbare trebuie sa o faca toatel firmele existente in Romania sau doar unele cu o acitivitate speciala?

merci mult
Nu se refera la ceea ce credeti d-voastra, acel S.C. aplicat de catre noi in fata denumirii societatii. Se refera la societatile care au chiar in denumirea lor aceste cuvinte. Si ca sa va dau un exemplu, pur ipotetic:
S.C. MARICICA SRL
S.C. SOCIETATEA COMERCIALA MARICICA SRL - aceasta va deveni SOCIETATEA MARICICA SRL
Interesant, eu lucrez la o firma multinationala al carei numa era S.C. XXXX S.R.L. ( nu dau nume) si repede l-au schimbat in XXXX S.R.L. desi in denumirea ei nu figura S.C. SOCEIATTEA COMERICIALA XXXX S.R.L., de aici confuzia in capul meu. Deci schimbarea trebuie efectuata doar de catre acei agenti economici care au in denumirea lor pe langa S.C. si SOCIETATEA COMERICALA EXEMPLU S.R.L., am inteles bine?
Da, ati inteles bine. Evident ca cei de la registru sunt dornici sa va incaseze banii, asa ca daca ati dorit sa va schimbati denumirea(indiferent ca era cerinta legii sau nu) de ce nu ar fi facut=o?
Si aici a aparut un articol cu privire la acest lucru din care va dau un citat:
Astfel, potrivit informatiilor furnizate de registurul comertului central computerizat, la data de 10.08.2012, figurau 131 de societati care au in denumire sintagma "societate comerciala". In consecinta, numai pentru aceste firme exista obligatia schimbarii denumirii, conform dispozitiilor Codului de procedura Civila. "E de notat faptul ca Registrul Comertului nu va percepe taxe pentru aceste modificari, insa a nu se intelege ca va fi gratis. Nu cred ca vreun avocat va rescrie actul constitutuiv si il va atesta fara sa perceapa vreun onorariu", declara la finalul lunii iulie Valentina Saygo, expert contabil si managing partner la Advise Expert Accounting.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
ContSters259670, utilizator
Are dreptate unmoeglich, registrul va opera din oficiu in baza unei cereri in registrul comertului computerizat aceasta modificare, eventual va emite un certificat de inregistrare gratis, redactarea actelor cu ,, noua" denumire cazand in sarcina societatii.
ok, acum imi este clar, merci mult