Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... dosar penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

dosar penal

Buna seara.O ruda a ciculat cu un autoturism inmatriculat in Austria pe drumurile publice din Romania circa 1 km moment in care a fost depistat de politia de frontiera,
fiindu-i intocmit dosar penal si fiindu-i confiscata masina,Precizez ca masina nu era furata doar ii era expirata asigurarea din Austria,Ce i se poate intampla?Poate recupera masina?Dosarul se afla la parchet.
Buna seara ,
daca asa stau lucrurile depuneti actul si dovediti ca masina avea numai asigurarea expirata si nu este furata si dosarul se va solutiona in favoarea rudei dvs .
bafta
buna seara ,Se pare ca auto era radiata din Austria dar avea numerele pe ea si certicatul de inmatriculare,Repet nu era furata.De ce a fost confiscata? Era doar dosar penal ptr circulatie cu auto neinmatriculat.
daca este asa mergeti la potiei contactati organul care are dosarul si incercati solutionarea
Conducerea unui vehicul neinmatriculat este o infractiune prevazuta si pedepsita de OUG 195/2002.