Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sisteme de securitate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sisteme de securitate

am montat un sistem de alarma unui prieten care are un mic magazin alimentar. recent la un control al politiei din localitate i s-a spus ca nu este legal ce am facut si ca mi se intocmeste dosar penal. sistemul a fost montat in 2002.iar politia a venit abia acum. este normal?
Ha ha ha ..dosar penal..pt? In Codul Penal pt ceea ce ati facut dvs. nu e incadrare...
Daca sistemul de alarma nu este legal, poate acest lucru se sanctioneaza la Lg. 333/1999.
Blasim, utilizator
politia zice ca s-a aprobat o lege in 2003 dupa care montarea de sisteme de securitate fara autorizatie este infractiune
In primul rand imi cer scuze, legea e din 2003, nu din 1999 cum am scris eu. Lg.333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor.
Daca ne raportam la aceasta lege, nu trebuie sa va faceti probleme: fapta s-ar putea incadra la art. 58, dar este prescrisa, daca sistemul a fost instalat in 2002. Termenul de prescriptie este de 5 ani, asa ca au vanit putin cam tarziu.
Totusi, cum au stabilit ca dvs ati instalat acel sistem de alarma. Vi s-a emis factura in acest sens ?
[ link extern ]
pai cel caruia i-am montat este un prieten. nu a fost o afacere sau ceva de genul asta. politistii au intrebat si el li-a spus cine a montat sistemul. nu a crezut ca pot aparea asemenea probleme, mai ales ca a avut cateva spargeri inaite si politia nu a ajuns la nici un rezultat cu cercetarile si acum spun ca tot el a gresit. ca la noi la nimenea.....
Si patronul are o vina. Conform legii de mai sus, orice societatea este obligata sa-si protejeze bunurile intr-un fel si si mie mi asa mi se pare normal. Evident, de aici si pana a sanctiona o societate, care tocmai a fost sparta, cu amenda contraventionala, ar trebui sa fie drum lung.
Oricum, legat de problema dvs, raspunderea penala este prescrisa, asa ca nu aveti dc sa va mai faceti probleme.