Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva factura Italia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva factura Italia

Am urmatoarea situatie:
- am primit o factura de achizitie din Italia, cu TVA, pentru servicii de formare profesionala;
- societatea (prin persoana desemnata) a beneficiat de aceste servicii pe teritoriul Italiei.
Se considera aceasta operatiune o achizitie intracomunitara de servicii? Se declara in 390? Aplic taxare inversa?
este o achizitie neimpozabila in romania, fiind taxata in italia si nu se declara in 390 vies.
(nu se aplica taxare inversa)
in decont se inregistreaza la rd. 26
Revin cu intrebarea: Trebuie aplicata pro-rata la TVA? Care este procedeul?
Prorata se aplica numai numai in cazul in care exista livrari scutite fara drept de deducere. Dvoastra aveti o achizitie pt care locul prestarii este Italia.
Nu are nici o legatura cu prorata.
Inreg valoarea intregii facturi pe cheltuieli.