Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionare & reangajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionare & reangajare

As avea 3 intrebari scurte, va rog frumos:

Unui angajat ii inceteaza CIM de drept astazi, conform art 56, al 1, lit C., Codul Muncii. Angajatorul doreste ca acesta sa lucreze in continuare la firma.

1. Cu ce data sa ii incheiem noul CIM? Daca azi inceteaza vechiul CIM, pot de maine sa consider prima zi de activitate in noul CIM?

2. Am inteles ca pot sa trec orice numar de ore doresc, nefiind legati la o norma partiala de 4 ore, etc, nu? Se poate si 8 ore/zi?

3. Platim contributiile ca pana acum, mai putin somajul?

Multumesc!
C.i.m. se va incheia cu data de maine si va fi transmis azi in REVISAL.

Da, se poate trece orice durata a timpului de munca .. de exemplu, se poate insera o durata a c.i.m. de 2 ore/zi, 2 ore/sapt, 2 ore/luna etc.

Se platesc aceleasi cote de contributii, mai putin somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Deci se poate sa mentin si un contract de 8 ore/zi? Multumesc!
doriacristina, utilizator
Da, se poate mentine durata timpului de munca la 8 ore/zi numai daca este pensionat la limita de varsta .
Multumesc frumos. Este vorba de: penisa pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare. Se aplica si in acest caz, nu?

Da, se aplica si in acest caz ... durata timpului de munca poate fi de 8 ore/zi.