Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare pensionara cu limita de varsta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare pensionara cu limita de varsta

Am urmatoarea situatie: O salariata de-a noastra care are CIM pe perioada nedeterminata, in calitate de ajutor bucatar, cu 4 ore/zi este pensionara pe caz de boala gr.3 , a primit in plic la data de 17.03.2016 decizia de pensionare pentru limita de varsta, nr.x din data de 07.03.2016, in care se precizeaza ca PLATA DREPTURILOR SE VA FACE INCEPAND CU DATA DE 27.02.2016, ea practic de la aceasta data este pensionara. In data de 18.03.2016 a fost prezentata decizia si angajatorului. In conditiile in care angajatorul si angajata vor sa colaboreze si in continuare, care ar fi procedura corecta si modificarile care trebuie facute in Revisal?
1. Angajata poate cumula pensia in limita de varsta cu salariul?
2. CIM cel existent trebuie incheiat cu o decizie de incetare a CIM (cf. deciziei de pensionare)?
3. Cu ce data trebuie sa fie decizia? De 18.03.2016 (cand am primit eu instiintarea de la angajata si o cerere anexata) sau de 07.03.2016 data deciziei ?
4.Ce fel de contract trebuie facut pentru a fi in continuare angajata legal?(CIM, CONVENTIE CIVILA???)
5.Poate lucra si cu o norma de 8 ore/zi de la data de 19.03.2015?
6..Contractul POATE FI TOT PE O PERIOADA NEDETERMINA? Sau trebuie pe perioada determinata?
7. Ce contributii i se retin in baza noului contract? (CAS, CASS, SOMAJ, FOND GARANTARE, ETC)
8.Ce obligatii ii revin angajatorului si angajatei in baza noului contract care va fi facut? Aici ma refer in legatura cu casa de pensii, trebuie anuntata intr-un fel de pensionara sau de angajator?
9. Cum se va opera in revisal toate acestea?
Va multumesc.
1. Angajata poate cumula pensia in limita de varsta cu salariul?

Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 118
(1) In sistemul public de pensii
, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

In speta, poate cumula pensia cu salariul.

2. CIM cel existent trebuie incheiat cu o decizie de incetare a CIM (cf. deciziei de pensionare)?

C.i.m. existent inceta de drept , iar pentru continuarea activitatii se incheie unul nou.

3. Cu ce data trebuie sa fie decizia? De 18.03.2016 (cand am primit eu instiintarea de la angajata si o cerere anexata) sau de 07.03.2016 data deciziei ?

C.i.m. trebuia incetat la data indeplinirii conditiilor de pensionare . In acest caz, in prezent, nu mai poate inceta de drept , ci doar prin modalitatile prevazute de art.55 C.mun.

4. Ce fel de contract trebuie facut pentru a fi in continuare angajata legal?(CIM, CONVENTIE CIVILA???)
6..Contractul POATE FI TOT PE O PERIOADA NEDETERMINA? Sau trebuie pe perioada determinata?

C.i.m. pe durata determinata sau nedeterminta.

5.Poate lucra si cu o norma de 8 ore/zi de la data de 19.03.2015?

Poate avea norma intreaga.

7. Ce contributii i se retin in baza noului contract? (CAS, CASS, SOMAJ, FOND GARANTARE, ETC)

Toate contributiile , mai putin contributia pentru somaj, se vor retine.

8.Ce obligatii ii revin angajatorului si angajatei in baza noului contract care va fi facut? Aici ma refer in legatura cu casa de pensii, trebuie anuntata intr-un fel de pensionara sau de angajator?

NU trebuie anuntata Casa de Pensii.

Multumesc pentru raspuns.:dance3: