avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de comodat

Am un contract de inchiriere pt. un apartament, pe persoana fizica, cu destinatia locuinta. Infiintez un SRL (ca asociat) si vreau sa trec acest apartament ca sediu social. Pot sa fac un contract de comodat intre mine si societatea pe care o voi infiinta? Sau cum trebuie sa procedez? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: lusyl , utilizator 20:52, 1 Octombrie 2012
Daca sunteti proprietarul apartamentului puteti face in contract de comodat intre dvs ca si proprietar persoana fizica si SRL ul al carui administrator sunteti. Trebuie sa dati si o declaratie de nesuprapunere ca Spatiul permite si desfasurarea activitatii SRL ului
Nu trebuie sa dati nici o declaratie de nesuprapunere in situatia in care acest SRL este singura firma care exista in tot acel spatiu(adica nu mai exista alte SRL-uri. PFA-urile nu se contabilizeaza la acest capitol daca aveti cumva, sau mai stiu eu ce contracte de inchiriere...)
Joha a scris:

Daca sunteti proprietarul apartamentului puteti face in contract de comodat intre dvs ca si proprietar persoana fizica si SRL ul al carui administrator sunteti. Trebuie sa dati si o declaratie de nesuprapunere ca Spatiul permite si desfasurarea activitatii SRL ului


Nu sunt proprietar, ci chirias in acest apartament . Atunci pot sa fac un contract de comodat, fara proprietar, intre mine si societatea in care voi fi asociat???
Numai daca contractul de inchiriere are stipulat asa ceva sau cu acordul proprietarului, facand un act aditional eventual la contractul de inchiriere.
Joha a scris:

Numai daca contractul de inchiriere are stipulat asa ceva sau cu acordul proprietarului, facand un act aditional eventual la contractul de inchiriere.


Contractul nu stipuleaza asa ceva, e mentionata ca destinatie locuinta. Proprietarul a emis unele pretentii pt. contractul de comodat, de aceea nu as vrea sa apelez la el...

Alte discuții în legătură

Sediu social la o firma suspendata cosmin8917 cosmin8917 Buna ziua, As dori sa infiintez o intreprindere individuala, iar sediul social sa-l am la sediul unei societati cu activitatea suspendata, este ... (vezi toată discuția)
Contract chirie (+comodat) intre persoane fizice -> sediu social societate platitoare tva StefanR StefanR Buna ziua, In vederea infiintarii unui SRL-D am inchiriat un spatiu intr-o cladire de birouri. In contract este prevazut faptul ca este cladire de birouri, ... (vezi toată discuția)
Comodat sediu ong Oanamares Oanamares Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca pentru stabilirea sediului unei asociatii se face un contract de comodat pentru o camera dintr-un apartament, este ... (vezi toată discuția)