Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de comodat

Am un contract de inchiriere pt. un apartament, pe persoana fizica, cu destinatia locuinta. Infiintez un SRL (ca asociat) si vreau sa trec acest apartament ca sediu social. Pot sa fac un contract de comodat intre mine si societatea pe care o voi infiinta? Sau cum trebuie sa procedez? Multumesc!
Daca sunteti proprietarul apartamentului puteti face in contract de comodat intre dvs ca si proprietar persoana fizica si SRL ul al carui administrator sunteti. Trebuie sa dati si o declaratie de nesuprapunere ca Spatiul permite si desfasurarea activitatii SRL ului
Nu trebuie sa dati nici o declaratie de nesuprapunere in situatia in care acest SRL este singura firma care exista in tot acel spatiu(adica nu mai exista alte SRL-uri. PFA-urile nu se contabilizeaza la acest capitol daca aveti cumva, sau mai stiu eu ce contracte de inchiriere...)
Joha a scris:

Daca sunteti proprietarul apartamentului puteti face in contract de comodat intre dvs ca si proprietar persoana fizica si SRL ul al carui administrator sunteti. Trebuie sa dati si o declaratie de nesuprapunere ca Spatiul permite si desfasurarea activitatii SRL ului

Nu sunt proprietar, ci chirias in acest apartament . Atunci pot sa fac un contract de comodat, fara proprietar, intre mine si societatea in care voi fi asociat???
Numai daca contractul de inchiriere are stipulat asa ceva sau cu acordul proprietarului, facand un act aditional eventual la contractul de inchiriere.
Joha a scris:

Numai daca contractul de inchiriere are stipulat asa ceva sau cu acordul proprietarului, facand un act aditional eventual la contractul de inchiriere.

Contractul nu stipuleaza asa ceva, e mentionata ca destinatie locuinta. Proprietarul a emis unele pretentii pt. contractul de comodat, de aceea nu as vrea sa apelez la el...