avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale transformare SRL in SA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

transformare SRL in SA

Buna ziua,cine imi poate spune de ce acte am nevoie sau care sunt pasii ce trebuie urmati pentru transformarea unui SRL in SA?Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters259670 , utilizator 07:32, 10 Octombrie 2012
Daca aveti echivalentul in lei a 25.000 euro, caci atata este capitalul social la un SA imi spuneti ca sa mergem mai departe cu explicatiile....
ART. 10*)
(1) Capitalul social al societăţii pe acţiuni sau al societăţii în comandită pe acţiuni nu poate fi mai mic de 90.000 lei. Guvernul va putea modifica, cel mult o dată la 2 ani, valoarea minimă a capitalului social, ţinând seama de rata de schimb, astfel încât acest cuantum să reprezinte echivalentul în lei al sumei de 25.000 euro.
Ultima modificare: Marți, 2 Octombrie 2012
ContSters259670, utilizator
Da am echivalentul in lei a 25.000 de euro.Imi puteti spune ce mai tb?va multumesc
Sa intocmiti o AGA a SRL-ului prin care schimbati forma juridica a societatii. Sa nominalizati persoanele care fac parte din Consiliul de administratie, cenzorii, daca optati sau nu pentru un sistem dualist de administrare, durata mandat administratori, cenzori, consiliu, apoi date despre capitalul social, cu cat se majoreaza, dovada banca diferenta capital, actiunile, ce fel de actiuni aveti, procentele detinute, modalitatea de a lua hotararile, procentele, apoi un act constitutiv actualizat, o rezervare de denumire(aceeasi denumire cu un SA in coada), predat CUI-ul vechi, etc. E destul de greu sa o nimeriti din prima ca sa zic asa, dar un exercitiu nu strica niciodata.
Plus, declaratii, specimene de semnatura
Ultima modificare: Marți, 2 Octombrie 2012
ContSters259670, utilizator
Multumesc frumos
luati un act constitutiv SA si cititi l pe cel ca SRL si punctati pe articole : schimbare denumire SC xxx SRL in SC xxx S.A, majorare capital social de la 200 lei la 25.000 Euro , ...... e mult de lucru, urmariti si monitorul oficial e PUBLIC.

va trebuie act constitutiv actualizat, cazier juridic, fiscal.

SANATATE !
Ultima modificare: Marți, 9 Octombrie 2012
olden, utilizator

Alte discuții în legătură

Transformare srl in sa mili_muh mili_muh Cum transform un SRL in SA ? Indrumati-ma! Multumesc! (vezi toată discuția)
Capital social la sa alina_vi alina_vi Care este valoarea minima de capital social la o societate pe actiuni? Care este numarul minim de actionari la un SA? (vezi toată discuția)
Cine ma poate lamuri ? stanbogdan23 stanbogdan23 Care sunt etapele infiintari unei societati pe actiuni ? Cati actionari sunt minim necesari ? Cat este minimul de capital ? (vezi toată discuția)