Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale transformare SRL in SA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

transformare SRL in SA

Buna ziua,cine imi poate spune de ce acte am nevoie sau care sunt pasii ce trebuie urmati pentru transformarea unui SRL in SA?Multumesc anticipat
Pentru denumirea noua cititi si

www.avocatnet.ro/content/art...
baciu_simion_bogdan a scris:

Buna ziua,cine imi poate spune de ce acte am nevoie sau care sunt pasii ce trebuie urmati pentru transformarea unui SRL in SA?Multumesc anticipat

v as recomanda sa faceti acel S A ca si firma noua , e si mai ieftin , si mai intelept ! bafta !
Nu va trebuie cazier juridic, iar de cel fiscal se ocupa registrul comertului, d-voastra doar platiti cei 20 de lei pentru cazierul fiscal la registru !
Utilizatorul @homereg are dreptate: este mai ieftin sa-ti faci o firma noua, decat sa aduci o gramada de modificari la cea veche, dar dupa parerea mea cine are 25.000 euro pentru capital, poate sa mai dea cateva sute de lei in plus pe taxe!
Acum depinde si de interesul d-voastra cu cealalta firma SRL-ul, daca aveti contracte in derulare, daca aveti alte interese sa pastrati aceeasi denumire, motivele pot fi multe si variate...