Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA control fiscal
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

control fiscal

Buna ziua. Am o nelamurire care nu ma poate lamuri nimeni. Am avut anuntat acum o luna si ceva control de la ANAF. deoarece actele mai trebuiau puse la punct, s-a facut suspendarea controlului la cererea noastra pentru ca cereau un reprezentant din firma, si eu stau in strainatate. Apoi am facut o declaratie, s-a suspendat pe 30 de zile si acum astept sa ma cheme si nu am primit nici un semn. Am fost de 2 ori cu actele si am fost refuzati, persoana respectiva gasind anumite motive. Eu vreau sa stiu daca trec aceste 30 de zile, si nu suntem chemati, afecteaza asta cu ceva rambursarea TVA-ului?Pt ca am cerut rambursare de tva. Si cum pot demonstra ca am fost acolo si num-a primit, putand sa zica ca nu m-am prezentat?Asta doar asa ca sa gaseasca motiv sa nu luam tva-ul. Chiar nu stiu cum sta treaba in situatia de fata. Daca aveti expereinte de genul, astept un sfat ceva. Multumesc.
rambursarea de TVA este suspendata pina la finalizarea controlului.puteti notifica in scris organul de control in care le precizati ca sunteti gata cu documentatia si sa va comunice data reluarii controlului.
motive de suspendare oricum se vor gasi mai ales daca - plecind de la facturile dvs - vor face control incrucisat catre alte firme.