Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Corectare eroare deconta TVA trimestrial
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Corectare eroare deconta TVA trimestrial

O societate comerciala a depasit la 31.12.2011 plafonul de 100.000 euro ca si cifra de afaceri. Drept urmare trebuia sa treaca d.p.v. al TVA la perioada fiscala luna, de la trimestru. Din greseala, societatea a depus in continuare, timp de doua trimestre, deconturi de TVA trimestriale. Declaratia 010 nu a fost primita , cand s-a sesizat greseala, pe motiv ca administratia financiara a trecut societatea automat la perioada fiscala lunara, ea figurand cu deconturi lunare nedepuse. Cum se poate corecta o asemenea situatie? Se pot depune declaratii lunare rectificative, sau cereri de indreptare erori materiale? Ce solutie exista?
Pt luna 3 si 6 trebuie depusa una cu cerere de indreptare erori( se poate doar la anaf ghiseu)
pt lunile 1 2 4 5 ( nedepuse) trebuie depuse ca si o declaratie noua...( se poate si online)
Rectificative la 300 nu exista...