Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia crestere copil

Buna!Referitor la OUG124/2011,beneficiaza de cresterea cu 10% si mamicile care se afla deja in concediu crestere copil?Eu am 8 luni de cand am primit prima idemnizatie si am optat pentru concediul de 2 ani.
Multumesc anticipat pt raspunsuri!
crystinac
Va referiti la viitoarea crestere cu 10% a indemnizatiei? Stati sa fie publicata in Monitor ......
OUG 124/2011, nu prevede acest lucru, aceasta ordonanta modifica OUG 111/2010. dar nu prevede nici o crestere, probabil va referiti la OUG 124/2012, dar care nu a fost inca promulgata si publicata, momentan nu este in vigoare !
leagea a fost promulgata,tot n-am inteles daca eu ma incadrez,voi lua in continuare 75% sau se majoreaza la toata lumea de la 1 octombrie?
Aveti rabdare sa fie publicata in Monitorul Oficial ..... Drumul de la Palatul Cotroceni pana la Regia Monitorului e luuuung...
Nu ati inteles intrebarea?Am aflat intre timp raspunsul :
"Art. II. - Modificările aduse prin prezenta lege la art. 1 din Ordonanţa
de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea
creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin
Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 2
alin. (2) şi (3), art. 7, art. 9 şi art. 30 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a
Guvernului nr.111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru
creşterea copilului, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu
modificările şi completările ulterioare, se aplică începând cu drepturile
lunii octombrie 2012, inclusiv pentru persoanele ale căror drepturi au fost
stabilite până la această dată."