avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia crestere copil

Buna!Referitor la OUG124/2011,beneficiaza de cresterea cu 10% si mamicile care se afla deja in concediu crestere copil?Eu am 8 luni de cand am primit prima idemnizatie si am optat pentru concediul de 2 ani.
Multumesc anticipat pt raspunsuri!
crystinac
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:56, 10 Octombrie 2012
Va referiti la viitoarea crestere cu 10% a indemnizatiei? Stati sa fie publicata in Monitor ......
OUG 124/2011, nu prevede acest lucru, aceasta ordonanta modifica OUG 111/2010. dar nu prevede nici o crestere, probabil va referiti la OUG 124/2012, dar care nu a fost inca promulgata si publicata, momentan nu este in vigoare !
leagea a fost promulgata,tot n-am inteles daca eu ma incadrez,voi lua in continuare 75% sau se majoreaza la toata lumea de la 1 octombrie?
Aveti rabdare sa fie publicata in Monitorul Oficial ..... Drumul de la Palatul Cotroceni pana la Regia Monitorului e luuuung...
Nu ati inteles intrebarea?Am aflat intre timp raspunsul :
"Art. II. - Modificările aduse prin prezenta lege la art. 1 din Ordonanţa
de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea
creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin
Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 2
alin. (2) şi (3), art. 7, art. 9 şi art. 30 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a
Guvernului nr.111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru
creşterea copilului, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu
modificările şi completările ulterioare, se aplică începând cu drepturile
lunii octombrie 2012, inclusiv pentru persoanele ale căror drepturi au fost
stabilite până la această dată."

Alte discuții în legătură

Indemnizatie 85% floribudala floribudala Am intrat in CCC incepand cu 1 septembrie 2012 #-o; mai am vreo sansa sa beneficiez si eu de marirea indemnizatiei de la 75 la 85%? (vezi toată discuția)
Acordarea sumei de 600 de ron pentru al doilea copil in ccc miruna_ion miruna_ion Buna ziua, am citit la dumneavoastra pe site un articol http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_30528/avocatnet.html#axzz2IEvWQAeu in care se zice ca ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie iuliagheta iuliagheta buna ziua. am o nelamurire.eu am nascut pe 8 aprilie 2011.am optat pentru concediu de indemnizatie de 2 ani.la 5 luni dupa ce am nascut am inceput ... (vezi toată discuția)