Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie

buna ziua. am o nelamurire.eu am nascut pe 8 aprilie 2011.am optat pentru concediu de indemnizatie de 2 ani.la 5 luni dupa ce am nascut am inceput serviciul.intrebarea mea este: eu pot beneficia de cei 500 ron?am sunat si am intrebat si mi s a spus ca nu beneficiez ,ar fi trebuit sa ma intorc la serviciul in momentul in care copilul meu a implinit 1 an.eu am facut o mai devreme.am citi si legea dar acolo nu scrie cand ar fi trebuit sa ma intorc ca sa beneficiez de banuti.
VA MULTUMESC.
doar cei care au optat pentru CCC de pana la 1 an beneficiaza de stimulentul de insertie.
1. Conform OUG 111/2010, inainte de 01.10.2012 puteati beneficia de stimulentul de insertie numai daca ati fi optat pentru CCC pana la 1 an si ati fi relujat activitatea inainte de a implini copiluil 1 an.

2. OUG 111/2010, modificata cu data de 01.10.2012, spune la art.7 ca puteti beneficia de stimulentul de insertie daca:
- ati optat pentru CCC pana la 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an;
- ati optat pentru CCC pana la 2 ani si reluati activitatea dupa ce a implinit copilul 1 an;

3. Legea 166/09.10.2012, care modifica OUG 111/2010 spune:

Art. II.
Modificările aduse prin prezenta lege la art. 1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (2) și (3), art. 7, 9 și art. 30 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, se aplică începând cu drepturile lunii octombrie 2012, inclusiv pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite până la această dată.

4. Asadar dvs. mergeti la Primarie cu textele de lege de mai sus si solicitati stimulentul de insertie incepand cu data de 1 octombrie 2012.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane