avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie

buna ziua. am o nelamurire.eu am nascut pe 8 aprilie 2011.am optat pentru concediu de indemnizatie de 2 ani.la 5 luni dupa ce am nascut am inceput serviciul.intrebarea mea este: eu pot beneficia de cei 500 ron?am sunat si am intrebat si mi s a spus ca nu beneficiez ,ar fi trebuit sa ma intorc la serviciul in momentul in care copilul meu a implinit 1 an.eu am facut o mai devreme.am citi si legea dar acolo nu scrie cand ar fi trebuit sa ma intorc ca sa beneficiez de banuti.
VA MULTUMESC.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:17, 16 Noiembrie 2012
doar cei care au optat pentru CCC de pana la 1 an beneficiaza de stimulentul de insertie.
1. Conform OUG 111/2010, inainte de 01.10.2012 puteati beneficia de stimulentul de insertie numai daca ati fi optat pentru CCC pana la 1 an si ati fi relujat activitatea inainte de a implini copiluil 1 an.

2. OUG 111/2010, modificata cu data de 01.10.2012, spune la art.7 ca puteti beneficia de stimulentul de insertie daca:
- ati optat pentru CCC pana la 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an;
- ati optat pentru CCC pana la 2 ani si reluati activitatea dupa ce a implinit copilul 1 an;


3. Legea 166/09.10.2012, care modifica OUG 111/2010 spune:

Art. II.
Modificările aduse prin prezenta lege la art. 1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (2) și (3), art. 7, 9 și art. 30 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, se aplică începând cu drepturile lunii octombrie 2012, inclusiv pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite până la această dată.

4. Asadar dvs. mergeti la Primarie cu textele de lege de mai sus si solicitati stimulentul de insertie incepand cu data de 1 octombrie 2012.
Ultima modificare: Vineri, 16 Noiembrie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent crestere copil geo_kemy geo_kemy Buna ziua, Momentan sunt in concediu de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani si m-ar interesa daca ma intorc la serviciu mai devreme (adica de luna ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie andreeamatei andreeamatei Daca copilul este nascut pe 10 08 2011 si am revenit la serviciu pe 10 08 2012 pot beneficia de stimulenul de insertie?Am optat pentru ccc de un an. va ... (vezi toată discuția)
Mai pot primi stimulentul ? xyz2 xyz2 Am renuntat la concediul de ingrijire al copilului si am reintrat in activitate de o luna (dupa ce copilul a implinit un an) deoarece aici (la primarie) am ... (vezi toată discuția)