Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cat costa infiintarea unui SRL?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cat costa infiintarea unui SRL?

Pentru infiintarea unui SRL, la ce cheltuieli ar trebui sa ma astept? Cam cat ar fi plata unui avocat pentru a se ocupa de infiintare (de la 0 pana sa fie complet functionala societatea)?
Multumesc
2 milioane capitalul social
3 milioane taxa de registru
450.000 rezervarea denumirii
50.000 cazier fiscal sau 200.000 regim urgenta
350.000 taxa judiciara
daca iti faci cu manuta ta statutul/actul constitutiv, daca nu.....
si mai pune un milion deoparte pentru diverse
Daca te intrebi cat costa infiintarea unui SRL.......atunci n-ai destul cat sa platesti un jurist pentru operatiunea asta.
Umbla singur. Inveti multe lucruri care te-ar putea ajuta ulterior in activitatea ta. Madalina
Vezi ca taxele care le platesti la registrul comertului sunt in functie de capitalul social depus.
Nu uita taxele de la notar;data certa la actul constitutiv, in jur de 150.000 lei, declaratia pe proprie raspundere ca nu ai cazier, specimenul de semnatura.....in total cam 500.000 lei.Myra
2.000.000 capital social daca esti cetatean roman.desi legea nu prevede altfel,in sb,de ex.cetatenii straini trebuie sa depuna 10 mil.lei in banca.
660.000 rezervarea denumirii la asociat unic si 550.000 la doi asociati sau mai multi,in functie de cate variante verifica dl.director,te poate costa pana intr-un milion aceasta rezervare.
data certa pe acul constitutiv data de un notar pana in 200.000 lei
250.000 declaratia de renuntare la recurs
1.000.000 sau mai mult,actul ccnstitutiv,in functie de cati asociati ai si daca sunt straini sau romani.
50.000 cazierul fiscal in 10 zile sau 200.000 la urgenta
50.000 cazierul judiciar la politie cu urgenta
extras cf.-mai nou e 100.000 lei taxa judiciara de timbru !
366.000 e taxa judiciara de timbru pt.judecatorul delegat.
5000 timbru judiciar.
La registru> se plateste certificatul constatator cu 300.000/600.000 in functie de cate modificari faci.certificatul constatator tine locul anexei verde de pe vremuri cu stampilele delegatiilor de la fiecare institutie in parte.
2.000.000 aprox.depunerea dosarului la O.R.C
Daca iti iei un avocat iti ia vreo 20 de milioane daca apelezi la un C.J iesi cu 9 maxim ca sa-ti faca absolut tot,cu tot cu capital.De unde esti?Daca din Sibiu,te pot ajuta.Succes!
Imi poti scrie la ancabaciu2004@yahoo.com.