Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Timbrarea actiunii in recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Timbrarea actiunii in recurs

Buna seara

Am avut o actiune care a fost respinsa la tribunal .pe contencios administrativ fiscal, anulare act administrativ
Am depus recursul in termen legal la tribunal .
Cum procedez pentru timbrare ?
Astept citatia de la curtea de apel in care se stabilesc taxa de timbru si cea judiciara sau timbrez si depun chitanta inainte de a primi citatia ?
Asteptati citatia, instanta va mentiona cuantumul acesteia ( 1/2 din cea platita la fond) si o veti depune la primul termen de judecata.
Instanta este obligata sa va puna in vedere cuantumul taxei de timbru si a timbrului judiciar. Acest lucru va fi facut prin citatie. Veti timbra si veti depune dovada in instanta la termenul de judecata stabilit.
Multumesc