Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 ajutor pentru alegerea codului CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

ajutor pentru alegerea codului CAEN

Buna ziua,

Intentionez sa desfasor inca o activitate decat cea principala si nu stiu care cod caen cuprinde aceasta activitate. Intentionez sa cumpar din Alta tara UE convectoare De gaz pentru incalzit si sa le vand in tara, firmelor (Magazinelor) care comercializeaza asemenea echipamente. Dar tin sa mentionez ca nu o sa am magazin ci eventual doar un depozit mai mic, de unde v-oi livra marfa.

Care ar fi codul CAEN indicat pentru aceasta activitate.
Dupa parerea mea va incadrati la:

4618 Intermedieri în comerţul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
Această clasă exclude:
-comerţul cu ridicata în nume propriu, vezi 462 la 469
-vânzări cu amănuntul făcute de comisionari, vezi 4799
-activităţi ale agenţilor de asigurări, vezi 6622
-activităţi ale agenţilor imobiliari, vezi 6820

sau

4619 Intermedieri în comerţul cu produse diverse
Această clasă exclude:
-comerţul cu ridicata în nume propriu, vezi 462 la 469
-vânzări cu amănuntul făcute de comisionari, vezi 4799

In primul rand d-voastra faceti un import de marfa, care indiferent ca trece pe la d-voastra prin depozit sau ca este direct dus la beneficiari in poarta( alte depozite, magazine, etc) se numeste tot import. In conformitate cu codul CAEN, indiferent de editie, REV. 1 sau REV. 2, aceste activitati se incadreaza la comert cu ridicata. Codul CAEN include in acest tip de comert cu ridicata si activitatile de import-export.
4643 Comert cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodaresc, al aparatelor de radio si televizoarelor sau
4674 Comert cu ridicata al echipamentelor si furniturilor de fierarie pentru instalatii sanitare si de incalzire

Interventie moderator
szilardkesz, va rog continuati discutia in acest topic; faceti click pe butonul Raspunde si scrieti in campul ce sa va deschide. Multumesc.

Multumesc pentru indrumari.

Daca Romania este stat membru UE, mai exista import? nu doar Achizitie intracomunitara?
Eventual sa fiu sigur pot activa toate codurile pe cera le-ati enuntat.