Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical

cine achita drepturile banesti pentru un concediu medical pe o perioada mai mare de 184 de zile?
care este perioada legala de rambursare a platilor banesti datorate de catre casa de sanatate catre angajator?
daca angajatul are domiciliul, inclusiv medicul de familie, in alt judet decat sediul societatii la care lucreaza la care casa de sanatate sa se adreseze, cea unde are domiciliul personal sau unde este sediul societatii si unde se plateste cas-ul?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Buna ziua, Prelungirea concediului medical peste 183 de zile se face pentru cel mult 90 de zile, conform procedurilor stabilite de Casa Naţională de Pensii şi Alte Drepturi de Asigurări Sociale, denumită în continuare CNPAS, împreună cu CNAS, în raport cu evoluţia cazului şi cu rezultatele acţiunilor de recuperare. Indemnizatia se plateste din Fondul National Unic de asigurari sociale de sanatate, de catre Casa de asigurari de sanatate, de la domiciliu.