Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Tatal meu are 62 de ani si 32 de ani munciti.La aceasta varsta este practic imposibil sa mai fie reangajat undeva.Se poate pensiona anticipat?Care sunt procedurile si conditiile.Am inteles ca va fi si o penalizare ptr ca nu are 35 de ani lucrati,este adevarat?Multumesc.
Pensionarea anticipata si pensionarea anticipata partiala se pot realiza doar cu conditia realizarii stagiului complet de cotizare. Acesta este de 35 de ani pentru un barbat nascut in 1950.
Dati mai multe date pentru un raspuns la obiect:
- luna si anul nasterii tatalui dvs.
- perioada de armata
- perioadele lucrate efectiv
- daca a lucrat in grupa de munca + perioadele respective.
Anul nasterii 1950.Luna septembrie.Perioada lucrata efectiv 32 ani.Nu se incadreaza la vreo grupa de munca in conditii deosebite.Majortitatea acestor ani a lucrat in domeniul economic/munca de birou pe functie de conducere.Asadar va trebui sa incerce sa se reangajeze?Este foarte dificil la varsta dansului.Exista vreo modalitate de a cotiza cei trei ani lipsa sau vreo alta modalitate ptr pensionare anticipata?Ce solutii are in aceste conditii?Multumesc.
Se va putea pensiona pentru limita de varsta in septembrie 2015.
Se poate face contract de asigurare cu casa de pensii, pentru completarea stagiului, cu plata unei cotizatii lunare, dar ar mai trebui cotizat inca 3 ani, deci nu obtineti nici o reducere, doar ceva mai mult la pensie.

Legea nr.263/2010:

SECŢIUNEA a 3-a
Pensia anticipatã parţialã

ART. 65
(1) Pensia anticipatã parţialã se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depãşit stagiul complet de cotizare cu pânã la 8 ani.
(2) În cazul persoanelor prevãzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c), pentru obţinerea pensiei anticipate parţiale, pe lângã condiţiile prevãzute la alin. (1), este necesarã şi realizarea stagiului minim de cotizare în specialitate, prevãzut în anexa nr. 6, şi care se aflã în una dintre urmãtoarele situaţii:
a) sunt trecute în rezervã/au încetat raporturile de serviciu ca urmare a împlinirii limitei de vârstã în grad prevãzute de statutul cadrelor militare/poliţiştilor/funcţionarilor publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare sau ca urmare a reorganizãrii unor unitãţi şi a reducerii unor funcţii din statele de organizare, precum şi pentru alte motive sau nevoi ale instituţiilor din domeniul apãrãrii naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale;
b) sunt trecute în rezervã sau direct în retragere/au încetat raporturile de serviciu ca urmare a clasãrii ca inapt sau apt limitat pentru serviciul militar/serviciu de cãtre comisiile de expertizã medico-militarã.
(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordãrii pensiei anticipate parţiale nu se iau în considerare perioadele asimilate prevãzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) şi g).
(4) Cuantumul pensiei anticipate parţiale se stabileşte din cuantumul pensiei pentru limitã de vârstã care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare lunã de anticipare, pânã la îndeplinirea condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limitã de vârstã.
(5) Persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în zonele afectate de poluarea remanentã datoritã extracţiei şi prelucrãrii minereurilor neferoase cu conţinut de cupru, plumb, sulf, cadmiu, arseniu, zinc, mangan, fluor, clor, respectiv Baia Mare, Copşa Micã şi Zlatna, pe o razã de 8 km în jurul acestor localitãţi, beneficiazã de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani fãrã penalizarea prevãzutã la alin. (4).
(6) Prevederile alin. (5) se aplicã pânã la data de 31 decembrie 2030.
ART. 66
La acordarea pensiei anticipate parţiale, reducerea vârstei standard de pensionare prevãzute la art. 65 alin. (1) nu poate fi cumulatã cu nicio altã reducere reglementatã de prezenta lege sau de alte acte normative.
ART. 67
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limitã de vârstã, pensia anticipatã parţialã se transformã în pensie pentru limitã de vârstã şi se recalculeazã prin eliminarea diminuãrii prevãzute la art. 65 alin. (4) şi prin adãugarea perioadelor asimilate şi a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de suspendare a plãţii pensiei anticipate parţiale.
(2) Transformarea pensiei anticipate parţiale în pensie pentru limitã de vârstã, în condiţiile prevãzute la alin. (1), se face din oficiu.
amiruta a scris:

...Exista vreo modalitate de a cotiza cei trei ani lipsa sau vreo alta modalitate ptr pensionare anticipata?Ce solutii are in aceste conditii?Multumesc.

1. Alta modalitate de pensionare anticipata nu exista.

2. - Se poate asigura in sistemul public de pensii, pe baza de contract de asigurare sociala, orice persoana care doreste sa-si completeze stagiul de cotizare si/sau să îşi completeze venitul asigurat.
- Conform prevederilor Legii bugetului asigurarilor de stat se plateste o contributie lunara de asigurari sociale de 31,3% din venitul lunar asigurat.
- În conformitate cu prevederile art. 36 din Legea nr. 263/2010, nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare sociala este de 741 lei, iar nivelul maxim de 10.585 lei.
- Contractul de asigurare sociala se incheie intre persoana interesata sau, dupa caz, mandatarul acesteia desemnat prin procura speciala si casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau resedinta a persoanei interesate.
- Plata contributiei de asigurari sociale poate fi efectuata atat de catre titular, cat si de orice alta persoana desemnata de acesta , lunar sau anticipat, pe o perioada de cel mult 12 luni.
- Contractul de asigurare sociala se incheie in forma scrisa si produce efecte de la data inregistrarii acestuia la casa teritoriala de pensii.
- Asadar pentru un venit minim asigurat de 741 lei veti plati 232 lei lunar.
Buna ziua,

Sunt nascuta pe 16 ianuarie 1962 si am muncit in perioada oct 1978 - aug 2010, dintre care 22 de ani in grupa I de munca, intre anii octombrie 1978 - martie 2001.
As dori sa stiu in conditiile legii actuale cand ma pot pensiona de drept si cand anticipat si care este penalizarea in cazul pensionarii anticipate.

Va multumesc,