Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Tatal meu are 62 de ani si 32 de ani munciti.La aceasta varsta este practic imposibil sa mai fie reangajat undeva.Se poate pensiona anticipat?Care sunt procedurile si conditiile.Am inteles ca va fi si o penalizare ptr ca nu are 35 de ani lucrati,este adevarat?Multumesc.
Limita de varsta la 57 de ani si 2 luni.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala tot la 57 de ni si 2 luni.
Deci,limita de varsta.