avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Tatal meu are 62 de ani si 32 de ani munciti.La aceasta varsta este practic imposibil sa mai fie reangajat undeva.Se poate pensiona anticipat?Care sunt procedurile si conditiile.Am inteles ca va fi si o penalizare ptr ca nu are 35 de ani lucrati,este adevarat?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:08, 6 Septembrie 2013
Limita de varsta la 57 de ani si 2 luni.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala tot la 57 de ni si 2 luni.
Deci,limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii de pensionare femeie JULIA59 JULIA59 Buna ziua, sunt nascuta in mai 1959, am lucrat 34 ani si 8 luni din care 9 ani 3 luni in grupa II, pe urma am fost 1 an in somaj, ,momentan nu lucrez, la ce ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata vio58 vio58 nascuta in 16.12.1958 data angajarii 20.11.1978 vechime in munca astazi 33 ani si 8 luni cind pot intra in pensie anticipata partiala si cit ar fi ... (vezi toată discuția)
Pot ieși la pensie parțial anticipat? Dorina surila Dorina surila Buna ziua.Sunt o persoana de gen feminin .va rog sa îmi spuneți dacă pot ieși la pensie anticipat sau parțial anticipat.Am vârsta de 55 ani și vechime ... (vezi toată discuția)