Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Agresiuni verbale cu nota sexuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Agresiuni verbale cu nota sexuala

Buna ziua, am o mare problema cu angajatorul care în săptămâna aceasta a venit băut la birou și ma agresat verbal cu cuvinte urâte. Ce pot face cu contractul meu de munca?
era beat , puteti sa va prezentati demisia din motive personale daca nu va plac betivi , nu e normal comportamentul sau dar e seful pentru unii clienti :)) un loc de munca cere si rezistenta la conditii de stres.
olden, utilizator
Contract legal? Sindicat? Pe ce post sunteti incadrata?
Daca doriti puteti depune o cerere de incetare a raportului de munca fie cu acordul partilor, fie cprin demisie.

De asemenea, puteti sesiza conducerea superioara de comportamentul acestei persoane .
Deşi Codul muncii nu face referire la normele de comportament, acestea trebuie respectate de salariat, sub sancţiunea răspunderii disciplinare. Obligatia de a respecta normele de comportare se deduce, pe de o parte, din ansamblul dispozitiilor legale, iar pe de alta parte din prevederile art. 5 din Codul muncii, care consacra principiul egalitatii de tratament, precum şi din dispozitiile art. 6 din acelaşi cod, relative la respectarea demnitatii şi conştiintei salariatului.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!!!!!!!!!!!!!!!