Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Sediul Social
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Sediul Social

Poate sa-mi spuna si mie cineva ce implica faptul daca las pe cineva sa-si faca firma la adresa mea?
Ce obligatii am eu?
pot fi eu tras la raspundere pt problemele firmei, cum trebuie sa procedez dupa ce sunt de acord sa se faca un sediu social la adresa mea?
trebuie sa anunt la primarie? Cum i-mi influenteaza impozitul pe casa? Trebuie sa platesc in plus pt stat ca am lasat o firma sa-si faca sediul la mine acasa?
Multumesc.
Conteaza titlul in baza caruia..."veti lasa pe cineva sa-si faca sediul la dvs. acasa"Va trebui sa incheiati cu acea societate o conventie/contract fara de care societatea nu isi va putea declara sediul..la dvs. acasa. Poate fi vorba de un contract de comodat(imprumut de folosinta), sau de inchiriere, situatie in care daca veti incasa chirie, sunteti obligat sa inregistrati contractul la finante si sa platiti impozit pentru venitul din chirie( cedarea folosintei bunuri).

nu aveti de ce sa va temeti.NU aveti nimic de platit( cu exceptia contractului de inchiriere pe care va trebui sa il inregistrati la finante).Nu va influenteza impozitul pe casa.
Din mesaj deduc ..printre randuri, ca vreti sa ajutati pe cineva..apropiat.Atunci puteti incheia un contract de comodat. ( fara a solicita o contraprestatie).Contractul de comodat are avantajul ca, in situatia in care nu veti mai dori ca acel sediu sa functioneze la adresa dvs., poate fi mai usor desfiintat.

av. Ileana Schwarz

Va multumesc foarte frumos. Am mai multa incredere acum
O zi placuta