Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim

Am aflat de curand ca salariul minim pe economie pentru angajatii cu studii superioare ar trebui sa fie 1200 roni dar la mine nu s-a modificat nimic. Cum as putea afla daca angajatorul a platit la stat taxele pentru mine?
buna ziua! pe statul de salarii sunt trecute atat taxele platite de angajator cat si taxele platite de angajat! - cel putin pe cele ale firmelor multinantionale! nu sunt de specialitate, insa daca aveti un contract individual de munca inregistrat la ITM sigur angajatorul plateste toate taxele aferente contractului Dvs! salariul daca se modifica trebuia sa semnati un act aditional! se modifica doar prin acordul ambelor parti
Nu toti cei cu studii superioare pot sa aiba salariul minin de 1200 lei (incepand cu 01.01.2009), ci doar cei care ocupa o functie pentru care este necesar sa aiba studii superioare.
In Profilul ocupatiilor din Romania pozitia ocupata de mine - 241922 analist servicii clienti, necesita studii superioarein domeniul economic! in aceste conditii pot cere o marire de salariu, care in mod normal ei sunt obligati sa mi-o acorde?
crist27 a scris:

In Profilul ocupatiilor din Romania pozitia ocupata de mine - 241922 analist servicii clienti, necesita studii superioarein domeniul economic! in aceste conditii pot cere o marire de salariu, care in mod normal ei sunt obligati sa mi-o acorde?

Este dreptul dumneavoastra sa va negociati salariul, dar din ceea ce ati postat la o alta discutie am inteles ca salariul dumneavoastra este de 1500 lei. Asadar, in aceste conditii, angajatorul nu mai poate sa fie obligat sa va dea aceea marire de salariul pe care o solicitati. Dar in urma unei negocieri se poate sa va mareasca salariul. Mult succes.
olimiha,
De la 1 Ian 2009 va fi salariul de min 1200 lei pt angajatii cu studii superioare – poate ca luna aceasta ati luat salariul aferent lunii Decembrie 2008... (daca nu sunteti platita in "sistemul avans-lichidare”...)
Daca vreti sa aflati ca sunt platite contributiile ar trebui sa va interesati – pt certitudine – casei de pensii, casei de sanatate, agentiei pt ocuparea fortei de munca... Sa cereti angajatorului o adeverinta nu ar fi mare lucru – ar putea minti... Puteti cere la contabilitate sa vedeti ordinele de plata prin care s-au virat sumele (macar pt o luna, aleasa la intamplare)...

cristi27,
pe toate statele de plata sunt inscrise taxele aferente salariilor, nu doar in cazul multinationalelor (ca nu-s mai cu motz acestea);
un c.i.m. inregistrat la ITM nu garanteaza ca taxele aferente salariilor sunt virate de angajator – e garantata (!) doar plata comisionului ce revine ITM pt completarea carnetelor de munca;
in cazul stabilirii salariului minim prin act normativ nu se ia in "calcul” acordul ambelor parti, ci se modifica pur si simplu (se poate negocia pt mai mult, eventual, dar nu pt mai putin);
nu e neaparat necesar un act aditional (pt fiecare angajat in parte) in cazul modificarii salariilor prin act normativ – e suficient a se inregistra o "decizie colectiva” prin care se arata ca vor fi efectuate modificarile...
Daca salariul dv actual este de 1500 lei angajatorul nu este obligat sa il mareasca (min obligatoriu e 1200 lei, cf HG) – dar puteti incerca o negociere...