Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de Intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de Intretinere

Buna . Sora mea a fost exmatriculata in cls Xl din cauza absentelor , si nu sa mai interesat de scoala 2 ani in care acesti ani a lucra la "negru", si daca isi reia cursurile la seral ( fara frecventa) si lucreaza are dreptul sa isi ceara pensia de intretinere . ?
PS: Ea traieste in concubinaj fara parinti.
Pss: Poate avea castig de cauza?
banuiesc ca are peste 18 ani. Ceea ce inseamna ca nu mai poate solicita pensie de intretinere. Legea spune ca pensia se poate acorrda pana la 25 de ani daca se afla in continuarea studiilor, insa nu si in cazul in care intrerupi.
Daca se intretine singura, nu se mai afla deci in stare de nevoie, nu sunt motive pt a cere sa fie intretinuta de parinti