Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... lucrator desemnat
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

lucrator desemnat

Buna ziua,

lucratorul desemnat trebuie sa fie angajat in compania respectiva cu contract de munca?
Sau acesta poate sa isi indeplineasca atributia aceasta in baza unui contract de prestari servici - nu ma refer aici la servicii externalizate de prevenire si protectie, ci la o persoana care presteaza o activitate de coordonare a unor angajati in baza unui astfel de contract si i se dau ca atributii si partea de instruire SSM.
Potrivit art.20 alin.2 din HG nr.1425/2006, angajatorul va desemna lucrătorul numai din rândul lucrătorilor cu care are încheiat contract individual de muncă cu normă întreagă.

buna dimineata,

ma folosesc de acest subiect pt a va cere sfatul!!
cu scuzele de rigoare, daca am postat aiurea...

vreau sa-mi spuneti, cu trimitere la articol de lege, daca este legal ca un angajat in cadrul unui SRL, pe post de director economic, sa zicem, cu CIM sa fie si desemnat prin decizie ca lucrator desemnat pe linie de SSM?
din lege, eu asa inteleg ca activitatea de lucrator desemnat SSM, trebuie sa fie principala.....adica CIM-ul sa fie pt acest post, nu pt director economic...el trebuie sa aleaga ce doreste in CIM: dir. ec. sau lucrator desemnat SSM.....mentionez ca aceasta firma are si serviciu extern pe linie SSM!
apoi!
daca delegarea este facuta de catre un administrator al firmei care si-a incetat activitatea in cadrul firmei, delegarea este valida?.....adica noul administrator, nu trebuie sa faca o noua delegare?
va multumesc anticipat!

Legea securitatii si sanatatii in muncanr. 319/ 14.07.2006 mentioneaza la
-art. 8 al.(6) Lucratorii desemnati trebuie sa aiba in principal, atributii privind securitatea si sanatatea in munca si cel mult atributii complementare.
HG nr. 1425/ 11.10.2006 modificata si completata prin HG nr. 955/ 08.09.2010 si HG nr. 1242/ 14.12.2011 mentioneaza la
-art. 24 al.(2) Lucratorii din cadrul serviciului intern de prevenire si protectie trebuie sa desfasoare numai activitati de prevenire si protectie si cel mult activitati complementare cum ar fi: prevenirea si stingerea incendiilor si protectia mediului.
Functia de directorul economic nu poate fi considerata ca o meserie complementara.
In ceea ce priveste impartirea functiilor de catre un administrator nou, acest lucru este numai de competenta angajatorului, acesta fiind singurul care poate decide daca pastreaza sau schimba organizarea firmei, o data cu schimbarea administratorului.
gigipopa a scris:

Legea securitatii si sanatatii in muncanr. 319/ 14.07.2006 mentioneaza la
-art. 8 al.(6) Lucratorii desemnati trebuie sa aiba in principal, atributii privind securitatea si sanatatea in munca si cel mult atributii complementare.
HG nr. 1425/ 11.10.2006 modificata si completata prin HG nr. 955/ 08.09.2010 si HG nr. 1242/ 14.12.2011 mentioneaza la
-art. 24 al.(2) Lucratorii din cadrul serviciului intern de prevenire si protectie trebuie sa desfasoare numai activitati de prevenire si protectie si cel mult activitati complementare cum ar fi: prevenirea si stingerea incendiilor si protectia mediului.
Functia de directorul economic nu poate fi considerata ca o meserie complementara.
In ceea ce priveste impartirea functiilor de catre un administrator nou, acest lucru este numai de competenta angajatorului, acesta fiind singurul care poate decide daca pastreaza sau schimba organizarea firmei, o data cu schimbarea administratorului.

multumesc de raspuns!

ca sa ma asigur ca am inteles corect, am sa ma repet mai pe limba mea!!!!
deci, colegul meu, angajat pe post de director economic in firma, nu poate indeplinii si functia de "lucrator desemnat" pe linie de SSM...zic bine, da?

si mai profit inca o data de amabilitatea dumneavoastra: acelasi coleg, se poate ocupa si de resursele umane in cadrul aceleiasi firme, el fiind desemnat tot de fostul administrator, sa indeplineasca si aceasta functie/rol in firma.

multumesc frumos!

Depinde, precizati va rog ce domeniu de activitate are societatea dumneavoastra si cati lucratori are angajati.