avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Mare dilema si nelamurire!
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Mare dilema si nelamurire!

Buna ziua!
Daca o persoana angajata in functia de contabil sef descopera ca anterior angajarii sale nu sunt inregistrate in contabilitatea firmei bonuri fiscale si facturi de bunuri/servicii achizitionate ce poate sa faca??? Cum se rezolva cu TVA? Cu declaratiile aferente TVA?? Astept lamuriri si sugestii de orice fel....
Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 16 Octombrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Pai, teoretic, un contabil, care mai este si sef, ar trebuie sa stie ce trebuie sa faca, ca doar de aceea este contabil - sef.
:offtopic:

:rofl:

Si practic, Lucian.
Ultima modificare: Marți, 16 Octombrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
@Goguvoinicu

Toate documentele respective trebuie inregistrate in contabilitate in baza unui referat. Se vor intocmi dosare pentru corectarea TVA si se vor reface declaratiile 394. Cu siguranta se va reface si declaratia 100.

Carei perioade ii sunt aferente documentele pe care le-ati gasit?


Intrebare : Cum se justifica numerarul achitat ? Banuiesc ca soldul scriptic al contului 5311 (din balanta), corespunde cu cel faptic.:innocent:
Ultima modificare: Marți, 16 Octombrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
lucian huzum a scris:

Pai, teoretic, un contabil, care mai este si sef, ar trebuie sa stie ce trebuie sa faca, ca doar de aceea este contabil - sef.

De ce trebuie sa fiti ironic?Cred ca daca vroiati sa va demonstrati cunostiintele o puteati face usor...dar poate ca de fapt nu stiti...In fine.E un caz nou pentru mine pentru ca vin din sistemul bugetar unde altfel se lucreaza. Si as fi apreciat daca primeam explicatii sau sugestii pertinente.Altfel, daca stiam credeti ca intrebam???Cu siguranta alta data ma voi gindi serios daca mai intreb ceva.
O zi buna!

Gabrielle Monique a scris:

@Goguvoinicu

Toate documentele respective trebuie inregistrate in contabilitate in baza unui referat. Se vor intocmi dosare pentru corectarea TVA si se vor reface declaratiile 394. Cu siguranta se va reface si declaratia 100.

Carei perioade ii sunt aferente documentele pe care le-ati gasit?


Intrebare : Cum se justifica numerarul achitat ? Banuiesc ca soldul scriptic al contului 5311 (din balanta), corespunde cu cel faptic.:innocent:

Multumesc frumos!
Soldurile corespund. Nu stiu cum se fac dosarele pentru corectarea TVA. Declatratia 100...da!Dar ce fac cu bilantul la 30.06.2012??? Documentele neinregistrate sunt din lunile februarie-martie 2012!!!
O zi superba!

Alte discuții în legătură

Se mai pot face modificari pentru facturi emise si neprimite dupa inchiderea lunara? simona.muresan simona.muresan Buna seara, Ma confrunt cu o problema, am urmatoarea situatie: in luna iulie a acestui an-2012- nu am primit niste facturi de utilitati. Abia in luna ... (vezi toată discuția)
D394 si 300 Kolea41 Kolea41 Va rog un raspuns : se cumpara niste bunuri ce nu sunt necesare domeniului de activitate ( ex. o camera de filmat video ,la activitate agricola ) Automat ,in ... (vezi toată discuția)
D300 raportata gresit olan_andreea olan_andreea Am descoperit recent ca in cursul lunii iulie, o factura fara TVA de la un furnizor a fost inregistrata cu TVA (a fost inregistrata factura si in plus TVA ... (vezi toată discuția)