Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Mare dilema si nelamurire!
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Mare dilema si nelamurire!

Buna ziua!
Daca o persoana angajata in functia de contabil sef descopera ca anterior angajarii sale nu sunt inregistrate in contabilitatea firmei bonuri fiscale si facturi de bunuri/servicii achizitionate ce poate sa faca??? Cum se rezolva cu TVA? Cu declaratiile aferente TVA?? Astept lamuriri si sugestii de orice fel....
Multumesc!
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Pai, teoretic, un contabil, care mai este si sef, ar trebuie sa stie ce trebuie sa faca, ca doar de aceea este contabil - sef.
:offtopic:

:rofl:

Si practic, Lucian.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
@Goguvoinicu

Toate documentele respective trebuie inregistrate in contabilitate in baza unui referat. Se vor intocmi dosare pentru corectarea TVA si se vor reface declaratiile 394. Cu siguranta se va reface si declaratia 100.

Carei perioade ii sunt aferente documentele pe care le-ati gasit?

Intrebare : Cum se justifica numerarul achitat ? Banuiesc ca soldul scriptic al contului 5311 (din balanta), corespunde cu cel faptic.:innocent:
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
lucian huzum a scris:

Pai, teoretic, un contabil, care mai este si sef, ar trebuie sa stie ce trebuie sa faca, ca doar de aceea este contabil - sef.

De ce trebuie sa fiti ironic?Cred ca daca vroiati sa va demonstrati cunostiintele o puteati face usor...dar poate ca de fapt nu stiti...In fine.E un caz nou pentru mine pentru ca vin din sistemul bugetar unde altfel se lucreaza. Si as fi apreciat daca primeam explicatii sau sugestii pertinente.Altfel, daca stiam credeti ca intrebam???Cu siguranta alta data ma voi gindi serios daca mai intreb ceva.
O zi buna!

Gabrielle Monique a scris:

@Goguvoinicu

Toate documentele respective trebuie inregistrate in contabilitate in baza unui referat. Se vor intocmi dosare pentru corectarea TVA si se vor reface declaratiile 394. Cu siguranta se va reface si declaratia 100.

Carei perioade ii sunt aferente documentele pe care le-ati gasit?

Intrebare : Cum se justifica numerarul achitat ? Banuiesc ca soldul scriptic al contului 5311 (din balanta), corespunde cu cel faptic.:innocent:

Multumesc frumos!
Soldurile corespund. Nu stiu cum se fac dosarele pentru corectarea TVA. Declatratia 100...da!Dar ce fac cu bilantul la 30.06.2012??? Documentele neinregistrate sunt din lunile februarie-martie 2012!!!
O zi superba!