Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul punctaj grupa munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul punctaj grupa munca

Va rog sa imi spuneti daca s-a calculat corect punctajul pentru stagiul adaugat.
Mentionez ca adeverinta pentru grupa 2 munca a fost obtinuta si depusa doar in luna aprilie 2012, drepturile fiind stabilite din luna mai 2012. Pana la valorificarea adeverintei, punctajul mediu anual a fost de 1,44323 iar pensia de 1068 lei. In decizia data dupa depunerea acestei adeverinte la Casa de pensii, la total drepturi apare suma de 1277 lei. Ce reprezinta aceasta suma? Pensia lunara pe care o va primi pensionarul pe viitor sau suma totala calculata incepand din luna mai?
Datele sunt urmatoarele:
data pensionarii 1990
stagiul complet de cotizare 30 ani
stagiul total de cotizare realizat 48 ani 8 luni din care 35 ani 7 luni in grupa 2 a munca
numar total puncte realizate 8.94882 coresp. grupelor adaugate
punctaj mediu anual 1.74152 din care pentru stagiul adaugat 0.29829

Va multumesc!
1277 este pensia bruta incepand cu 01/05/2012.

8,94882:30(stagiul complet de cotizare)=0,29829+1,44323=1,74152x732,8(valoarea punctului de pensie)=1277 pensie
Va multumesc mult domnule Carp!
Asadar calculul facut de catre casa de pensii este corect? In baza Legii 263/2010? Intreb, fiindca nu cunosc modul de recalculare iar diferenta dintre pensia anterioara si cea recalculata mi se pare cam mare..
Calculul ar trebui sa fie corect.Diferena nu este mare.Este vorba de 25% la punctele acumulate in cei peste 35 de ani de grupa a II-a.
Acum am inteles modul de calcul, nu stiu insa cum se stabileste numarul total puncte realizate. In fine, daca spuneti ca au calculat corect, nici nu are importanta.
Va multumesc inca o data!