Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pe venit din cedarea folosintei bunurilor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pe venit din cedarea folosintei bunurilor imobile

daca pe adresa unui apart sunt mai mult de 5 contracte de inchiriere, dar nu in scop turistic ci de locuit, pot fi trecuti proprietarii la activitati independente?
Conform art. 61 alin. 2 Cod fiscal, persoanele fizice care realizează venituri din cedarea folosinţei bunurilor din derularea unui număr mai mare de 5 contracte de închiriere la sfârşitul anului fiscal, începând cu anul fiscal următor califică aceste venituri în categoria venituri din activităţi independente şi le supun regulilor de stabilire a venitului net pentru această categorie.