Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Burlan vecin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Burlan vecin

Buna seara!

Am urmatoarea situatie:

1.Fata de limita de proprietate vecinul are zidul la 5 cm. In el a practicat o gaura prin care scoate noxele de la bucatarie (hota).
I se poate aplica o sanctiune in acest sens? daca da, imi puteti spune si in baza carui articol din lege?

2. Burlanul lui imi incalca proprietatea cu aproximativ 10 cm. Este caz penal acest lucru? Exista posibilitatea ca el sa retraga burlanul in limata proprietatii lui dar raman noxele care ma deranjeaza. Ce pot sa fac?

Multumesc!
Ar trebui sa discutati cu el pe cale amiabila daca nu atunci il dati in judecata .

Poate fi sanctionat pentru poluare .