Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale FACILITATI FISCALE
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

FACILITATI FISCALE

Sunt persoana cu handicap gradul 1 GRAV cod handicap SOMATIC si am cumparat si inmatriculat pe numele meu, o masina adaptata preluarii si transportului persoanelor cu handicap, echipata cu rampa si sistem de imobilizare al scaunului cu rotile si vrea sa stiu daca beneficiez de scutire de impozit pentru aceasta masina conform legii 448 .
Conform Codului fiscal legea 571/2003, beneficiati de scutire impozit auto pt persoane cu handicap, daca masina a fost adaptata handicapului. Deci in cazul dvs, prezentati la impozite si taxe, documentul care atesta acest lucru pt a fi scutit.
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Am prezentat la finanţe documentul din care reiese ca masina este a mea si ca este adaptata preluarii si transportului persoanelor cu handicap. ( masina este echipata cu rampa de preluare a scaunului cu rotile si instalatie de imobilizare a acestuia).
In consecinta intrebarea mea este urmatoarea:
Sunt obligat sa o conduc eu masina sau poate sa o conduca insotitorii (frati, surori prieteni etc.) ? Mai precis, un nevazator sau o alta categorie de persoane cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de prevederile legii 448 si a legii 571 in conditiile prezentate mai sus ?
Nu sunt restrictii privind ce ruda sau prieten sa va conduca masina, important este sa aibe carnet si talonul masinii.

In baza documentelor justificative un nevazator sau o persoana cu handicap poate beneficia de prevederile legale in vigoare.
Va multumesc frumos inca odata!