Forum Discuţii juridice Traduceri Plata TVA la încasarea facturii - sunt afectaþi în ...
Discuție deschisă în Traduceri

Plata TVA la încasarea facturii - sunt afectaþi în vreun fel neplãtitorii de TVA?

Sunt traducator autorizat-PFA, neplatitor de tva. In ce masura se aplica OUG 15/2012 in cazul meu? multumesc.
La ce anume va referiti?
In functie de plafonul cifrei de afaceri de 2250000 lei, aplicarea prevederilor sistemului de TVA la incasare este obligatorie pentru:

- persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA, care au sediul activitatii economice in Romania si a caror cifra de afaceri in anul calendaristic precedent nu depaseste plafonul de 2250000 lei;
- persoane impozabile, care au sediul activitatii economice in Romania si care se inregistreaza in scopuri de TVA in cursul anului calendaristic curent, de la data inregistrarii in scopuri de TVA.

In cazul Dvs. nu se aplica.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Multumesc pentru interventia si raspunsul detaliat Gabriela!
:vishenka:
Este clar ca nu avem nimic de-a face cu OUG mentionata din moment ce nu suntem platitori de TVA.
O zi buna tuturor!
L.C.