Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suprapunere 2 concedii crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suprapunere 2 concedii crestere copil

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: avand in vedere modificarile aduse OUG 111/2010, as vrea sa stiu daca acum am sau nu dreptul de a primi retroactiv cei 600 lei / luna in cazul suprapunerii a 2 CCC ptr. perioada decembrie 2011 - iunie 2012. Mentionez ca pt. primul copil am primit indemnizatie pana in iunie 2012 cand a implinit 2 ani, conf. OUG 148 / 2005, iar al doilea copil s-a nascut in decembrie 2011.

Va multumesc anticipat!
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, asa cum a fost modificata de Legea 166/2012, spune:

Art. 9
(1) Concediul și indemnizația lunară prevăzute la art. 2 alin. (1), art. 5 și 6, precum și stimulentul de inserție prevăzut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre nașteri sau, după caz, pentru fiecare dintre situațiile prevăzute la art. 8 alin. (2).

(2) Durata de acordare a concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) se prelungește corespunzător în cazul suprapunerii a două sau mai multor situații de natură a genera acest drept

(3) În cazurile prevăzute la alin. (2) se acordă o singură indemnizație, în cuantumul prevăzut de prezenta ordonanță de urgență

(4) Pe perioada suprapunerii situațiilor prevăzute la alin. (2), cuantumul indemnizației lunare se majorează cu suma de 1,2 ISR pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea

(5) Prevederile alin. (4) se aplică inclusiv pentru situațiile în care persoana se află cu primul copil în perioada de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului în baza Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, și naște un alt/alți copil/copii sau se află în una dintre situațiile prevăzute la art. 8 alin. (2).

2. Legea 166/2012 spune si ea:

Art. II. - Modificările aduse prin prezenta lege la art. 1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (2) și (3), art. 7, 9 și art. 30 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, se aplică începând cu drepturile lunii octombrie 2012, inclusiv pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite până la această dată.

3. - Din cele de mai sus eu inteleg ca daca la data de 01.10.2012 va aflati in situatia de care vorbiti veti putea beneficia de cei 600 lei pe perioada de suprapunere.
- Dar sa asteptam si modificarea Normelor de aplicare a OUG 111/2010, care trebuie sa se intample in 30 de zile de la aparitia Legii 166/2012.
Va multumesc pentru raspuns!
Intre timp am dat un telefon la Primarie si o d-na foarte draguta de acolo mi-a spus ca legea poate fi interpretata si astfel: doar daca primul copil nu a indeplinit inca 2 ani, m-as afla in situatia de a primi acei bani, intrucat legea nu se aplica retroactiv (ptr. perioada decembrie 2011 - iunie 2012), in aceasta situatie fiind foarate multe persoane. Totodata, dansa m-a sfatuit sa vorbesc si cu cei de la DGASPC, ceea ce facusem deja tot week-end-ul, dupa mai multe mail-uri trimise si rapunsuri primite, concluzia fiind sa depun un dosar care sa contina toate actele pe care le-am depus si ptr. acordardarea indemnizatiilor, urmand ca oficiul lor juridic sa-mi aprobe sau sa-mi respinga dosarul.
In ceea ce priveste emiterea Normelor de aplicare, se stie foarte bine ca termenul de 30 de zile nu va fi respectat, mai mult chiar, ar putea iar sa limiteze dreptul anumitor categorii de persoane, desi normele trebuie date in aplicarea legii.
O zi buna!